Ukradený Gauginův obraz se našel na zdi u italského důchodce

ČTK ČTK
2. 4. 2014 22:10
Obraz nesmírné ceny byl ukraden v roce 1970 v Londýně, později se našel ve vlaku u Turína a dělník si ho koupil v dražbě zapomenutých věcí.
Italský ministr kultury Dario Franceschini aplauduje při představování nalezeného obrazu.
Italský ministr kultury Dario Franceschini aplauduje při představování nalezeného obrazu. | Foto: Reuters

Řím - Obraz francouzského postimpresionistického malíře Paula Gaugina, který byl v roce 1970 ukraden v Británii, se nakonec našel v Itálii - na kuchyňské zdi továrního dělníka, který žije v penzi na Sicílii. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovala italská policie. Hodnota Gauginova olejového plátna se odhaduje na deset až 30 milionů eur (275 milionů až 825 milionů Kč).

Ital si Gauginův obraz s "věnováním hraběnce N" a datem 1889 pořídil během dražby v roce 1975 za pouhých 45.000 lir. Spolu s ním si koupil i pravý obraz dalšího francouzského avantgardního výtvarníka z 19. století Pierra Bonnarda, který byl rovněž dlouho pohřešován.

"Obě tato mistrovská díla prošla jedinečným a nepředstavitelným osudem," řekl italský ministr kultury Dario Franceschini.

Oba obrazy někdo uloupil z jednoho domu v Londýně. Našly se pak ve vlaku na severu italského města Turín, kde je zřejmě nechal na pospas osudu pašerák, který chtěl zřejmě uniknout policejní kontrole. Pracovníci železnice plátna uložili do skladu ztrát a nálezů. Později je železniční správa dala do aukce, když se po stanovené lhůtě o ně nikdo nepřihlásil. Aniž by kdokoli znal jejich pravou hodnotu, nakonec si je koupil anonymní zájemce.

Muž nyní řekl policii, že si koupil obrazy, protože miluje umění. Nejprve je měl pověšené v kuchyni sloužící zároveň jako obývací pokoj v Turíně a pak si je odvezl i na Sicílii, kam se na důchod odstěhoval.

Policii na stopu přivedli odborníci zkoumající obrazy pro důchodcova syna, který chtěl zjistit jejich skutečnou hodnotu, když podobná díla slavných mistrů zahlédl v katalogu.

 

Právě se děje

Další zprávy