Cenné sochy na cestě zpět do Afriky. Německo se chystá napravit křivdy kolonialismu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
5. 4. 2021 15:03
Evropské kulturní instituce mění pohled na umění odvezené z bývalých afrických kolonií. Německá i britská muzea nejspíš vrátí zpět do Nigérie stovky cenných bronzových soch ukradených v 19. století.
Beninský bronz.
Beninský bronz. | Foto: Reuters

Artefakty, takzvaný beninský bronz, se nyní nacházejí ve většině evropských muzeí. Africké království Benin se rozkládalo na území dnešní Nigérie, v roce 1897 jej dobyli a jeho hlavní město vypálili Britové. A země se ocitla pod koloniální nadvládou.

Dobyvatelé odtud do Evropy odvezli tisíce jedinečných bronzových soch, které pak ovlivnily i evropskou uměleckou avantgardu. Většinu z nich prodali do soukromých sbírek nebo muzeí.

Dnes se ve městě Benin City na jihu Nigérie zpracovává bronz stejně jako před 700 lety. Osarugue Okundaye je jedním z těch, kteří pokračují v mnohaleté rodinné tradici. "Bronzy jsou pro Benince velmi, velmi důležité, protože symbolizují důstojnost a královský majestát. S radostí vyhlížíme den, kdy se tyto ukradené artefakty vrátí," popisuje pro server Deutsche Welle.

Největší sbírka artefaktů, 440 soch z beninského bronzu, se nyní nachází v Berlíně. Ačkoliv je Německo legálně odkoupilo od britských překupníků, podle mnohých jsou ve městě neprávem.

Nečekaný obrat

Afričané vrácení soch neúspěšně požadovali hned po masakru v roce 1897. Od své nezávislosti v roce 1960 v tomto snažení Nigérie pokračuje. Od začátku loňského roku se o vrácení umění vede debata v nejvyšších diplomatických kruzích.

Pro návrat předmětů zpět do Nigérie se vyslovil například i německý ministr zahraničí Heiko Maas. Ministerstvo kultury si nyní nechává zpracovávat strategii pro muzea, která vlastní umění získané násilím a neprávem.

Socha bronzového kohouta, kterou Cambridgeská univerzita zvažuje vrátit zpět do Nigérie.
Socha bronzového kohouta, kterou Cambridgeská univerzita zvažuje vrátit zpět do Nigérie. | Foto: Reuters

"Myslím, že jsme dosáhli jakéhosi zhroucení pomyslné kulturní bariéry," popisuje serveru Deutsche Welle historička Benedicte Savoyová, která se ukradeným uměním zabývá. Změnu postoje Němců k těmto artefaktům přirovnává k pádu Berlínské zdi. Posledních pět let se podle ní evropské velmoci schovávaly za výmluvy, že díla zakoupily a že jsou součástí evropské historie. Následně ale otočily.

"Najednou říkají: 'Samozřejmě že je vrátíme, nějak to naplánujeme, uděláme konferenci' - to je všechno velmi nové. Je to naprosto elektrizující," vysvětluje Savoyová.

"Bezostyšné rabování"

Jednou z prvních veřejných institucí, které se rozhodly artefakty vrátit, je skotská Univerzita v Aberdeenu. Škola vlastní sochu panovníka Beninu a o jejím návratu do Afriky rozhodla na konci března. Do Nigérie by cenný předmět měl dorazit během několika týdnů.

Vedoucí muzeí a speciálních sbírek v Aberdeenu Neil Curtis pro agenturu Reuters řekl, že bronz zakoupený v roce 1957 byl získán díky "bezostyšnému rabování". Bylo tedy podle něj samozřejmé, že situaci musí nějak napravit.

S vrácením dvou dalších soch souhlasila i americká muzea, podobný krok plánuje i Univerzita v Cambridgi. Další evropské instituce s rozhodnutím ale ještě váhají.

Kritika za liknavost

Evropská muzea, včetně těch německých a britských, v roce 2010 vytvořila takzvanou Skupinu beninského dialogu, která se zabývá možností bronzy v Nigérii vystavovat, i kdyby muzea měla sochy jen krátkodobě propůjčit.

Šéf nigerijských muzeí Abba isa Tijani řekl, že vystavovat artefakty v jeho zemi po více než 120 letech by bylo nepopsatelné. "Je to součást naší identity, součást našeho dědictví, které nám bylo po tolik let odebíráno," prohlásil.

Na skupinu se ale nedávno snesla kritika za to, že muzea sice o možnosti jednají, k činům se ale ani po letech nedostala. Jak ale připomíná Deutsche Welle, otázkou zůstává, komu vlastně cenné sochy vrátit. Možností je hned několik: královský palác, nigerijská vláda, Národní muzeum anebo nové Muzeum západoafrického umění, které by mělo být ve městě Benin City postavené do roku 2024.

Video: František Skála: Umění v izolaci

První z cyklu videí patří sochaři a performerovi Františku Skálovi. | Video: Paměť národa
 

Právě se děje

Další zprávy