Ukončete boje v Libyi, pomozte Japonsku, vyzval papež

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
24. 4. 2011 15:23
Podívejte se, jak Benedikt XVI. promlouval ve Vatikánu k Městu a světu
Foto: Reuters

Vatikán/Praha - Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu papež Benedikt XVI. pronesl tradiční poselství Městu a světu - Urbi et Orbi.

Vyzval při něm k ukončení konfliktů v Libyi a dalších severoafrických státech, kterými už několik měsíců zmítají nepokoje. Vyjádřil také solidaritu obyvatelům zemí sužovaných bídou, hladem, válečnými konflikty a násilím.

Jmenoval především národy Blízkého východu, obyvatelstvo Libye, severoafrických zemí, Pobřeží Slonoviny a Japonska.

Na závěr přednesl z balkonu svatopetrské baziliky pozdravy v desítkách jazyků, včetně češtiny a slovenštiny.

"Ať v současném konfliktu v Libyi diplomacie a dialog nahradí zbraně a nechť se těmi, kdo trpí v důsledku tohoto konfliktu, dostane přístupu k humanitární pomoci," řekl papež.

Velikonoce v Česku

Češi si velikonoční svátky prodlužují o pondělí, ke kterému už se ale neváže žádná speciální křesťanská oslava. Pondělek patří převážně lidovým zvykům.

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně se v neděli v mnoha kostelích připomíná od časného rána. Dopoledne sloužil mši v Chrámu sv. Víta pražský arcibiskup Dominik Duka.

Ačkoli pro praktikující křesťany, jichž je podle církevních zdrojů v Česku několik set tisíc, jsou velikonoční svátky hlavní událostí, pro ostatní zůstávají symbolem příchodu jara s barvením vajíček a vycházkami do prosluněné přírody.

V zemích severní Afriky a Blízkého východu podle něj musejí zejména mladí lidé usilovat o nastolení obecného dobra, aby byla přemožena chudoba a zavládla úcta k lidské osobě.

Pobřeží slonoviny potřebuje naléhavě cestu ke smíření a odpuštění, Japonsko útěchu a naději pro obyvatele postižené dramatickými následky zemětřesení.

Totéž popřál nejvyšší představitel katolické církve i dalším zemím zasaženým přírodními kalamitami přinášejícími bolest.

Benedikt XVI. se ve svém poselství postavil na stranu desetitisíců uprchlíků, zejména z Libye a dalších severoafrických zemí, kteří zaplavují pobřeží Evropy na útěku před nepokoji a krveproléváním. Za situace, kdy je Evropa rozdělena v názoru na to, zda je má přijmout nebo deportovat, papež vyjádřil naději, že "lidé dobré vůle jim otevřou svá srdce".

"Lidstvo není nahodilým produktem vývoje"

Už předtím papež sloužil za přítomnosti tisíců věřících slavnostní bohoslužbu, v sobotu večer sloužil velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra. Ve svém kázání se věnoval tématu božského stvoření. V modlitbě zdůraznil, že lidstvo není nahodilým produktem vývoje.

Na Velikonoční neděli, neboli na Boží hod velikonoční, si křesťané připomínají vzkříšení Ježíše Krista.

Před rokem bylo poselství Urbi et Orbi ostře sledováno kvůli skandálům kolem sexuálních deliktů duchovních, které otřásaly katolickou církví v několika zemích včetně Benediktova rodného Německa. Nejvyšší představitel katolické církve se ale k této otázce nevyjádřil.

 

Právě se děje

Další zprávy