Uklízečka v galerii zničila cenné dílo. Umyla ho

ČTK ČTK
3. 11. 2011 23:25
Dílo už nežijícího malíře obsahovalo flek od vápna

Dortmund - Uklízečka v dortmundském muzeu Ostwall v dobré víře smyla část uměleckého díla, které její autor nazval Když začne prosakovat strop. Kurátorka muzea uvedla, že dílo nelze opravit.

Výtvor je trvalou zápůjčkou od už zesnulého umělce Martina Kippenbergera. Základ tvoří konstrukce dřevěných desek. Dole uprostřed se až dosud nacházel gumový žlábek s bílým flekem od vápna. Právě ten ale agilní uklízečka s typickou německou důsledností vydrhla, ačkoli byl nedílnou součástí díla.

"Takto to umělec nezamýšlel," konstatovala mluvčí porúrského města Dagmar Papajewská.

Uklízečky přitom absolvovaly podrobné školení, jak se o umělecká díla starat. "Je to přesně jako doma, kde rovněž platí: všechno pěkně uklidit, ale na pracovní stůl nesahat," řekla mluvčí města.

Umělecké instituce v Porýní už mají s příliš horlivými uklízečkami své zkušenosti. V roce 1986 se stal v Düsseldorfské akademii umění obětí úklidu Mastný kout, jehož autorem byl německý moderní umělec Joseph Beuys. Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko tehdy škodu odhadla na 40 tisíc marek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Střet mezi ozbrojenci a domobranou na severu Nigérie si vyžádal nejméně 41 obětí

Nejméně 41 obětí a několik zraněných si v severonigerijském státě Katsina vyžádal střet mezi domobranou a ozbrojeným gangem. Ten zaútočil na vesnici v samosprávné oblasti Bakori a ukradl tamní dobytek, domobrana poté ozbrojence pronásledovala a ve čtvrtek se obě skupiny utkaly. S odkazem na policii o tom dnes informovala agentura Reuters.

"V současné době pokračuje společná bezpečnostní operace, jejímž cílem je dopadnout pachatele," uvedl Gambo Isah, mluvčí policie státu Katsina. Údaje o počtu obětí, který si střet vyžádal, se liší. Dva bezpečnostní zdroje Reuters řekly, že bylo dnes buši spolu s několika zraněnými nalezeno celkem 50 mrtvých.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Členské země EU se dohodly na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se v pátek dohodli na cenových stropech na ropné produkty z Ruska dovážené do mimounijních zemí. Informovalo o tom švédské předsednictví EU. U nafty bude podle unijních činitelů strop činit 100 dolarů a u topných olejů 45 dolarů za barel. Opatření vstoupí v platnost v neděli, až jej členské země formálně schválí a potvrdí skupina ekonomicky vyspělých zemí G7. Souběžně začne platit i úplný zákaz dovozu ropných produktů do EU. Cílem je snížit příjmy, které má Rusko z vývozu nafty a dalších produktů, a omezit tak možnosti financování válečné agrese na Ukrajině.

Unie spolu s G7 a s Austrálií už od 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Stejným způsobem budou fungovat i cenové limity u ropných produktů. "Evropské společnosti budou mít zakázáno zprostředkovat, financovat, přepravovat či jakkoli se podílet na těchto dodávkách, pokud nebude jejich cena rovna či nižší než stanovený strop," řekl novinářům jeden z unijních činitelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Zaměstnanci továrny Nexen u Žatce stávkují za vyšší platy pátý den

Pátý den stávkuje část zaměstnanců jihokorejské továrny na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku. Jejich cílem je uzavření kolektivní smlouvy, ve které žádají například zvýšení mezd. Vedení firmy se podle předsedy Odborového svazu KOVO Romana Ďurča s odbory zatím setkat nechce. "Nedošlo k žádnému posunu. Stávka trvá," řekl včera novinářům Ďurčo. Na plánovanou pondělní demonstraci by mohlo podle něj dorazit i několik set lidí. Společnost v úterý uvedla, že připravuje zvýšení mezd od 1. března. O jak velké zvýšení půjde, zástupci firmy neuvedli.

Odboráři tvrdí, že vedení společnosti brání vstupu do továrny stávkové hlídce. Skupiny hlídek se tak nemohou vystřídat. Podle předsedy odborové organizace Nexen Pavla Rohelněje jde o porušení předpisů. Nevyloučil ani to, že se odbory obrátí na policii.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy