Uklízečka v galerii zničila cenné dílo. Umyla ho

ČTK ČTK
3. 11. 2011 23:25
Dílo už nežijícího malíře obsahovalo flek od vápna

Dortmund - Uklízečka v dortmundském muzeu Ostwall v dobré víře smyla část uměleckého díla, které její autor nazval Když začne prosakovat strop. Kurátorka muzea uvedla, že dílo nelze opravit.

Výtvor je trvalou zápůjčkou od už zesnulého umělce Martina Kippenbergera. Základ tvoří konstrukce dřevěných desek. Dole uprostřed se až dosud nacházel gumový žlábek s bílým flekem od vápna. Právě ten ale agilní uklízečka s typickou německou důsledností vydrhla, ačkoli byl nedílnou součástí díla.

"Takto to umělec nezamýšlel," konstatovala mluvčí porúrského města Dagmar Papajewská.

Uklízečky přitom absolvovaly podrobné školení, jak se o umělecká díla starat. "Je to přesně jako doma, kde rovněž platí: všechno pěkně uklidit, ale na pracovní stůl nesahat," řekla mluvčí města.

Umělecké instituce v Porýní už mají s příliš horlivými uklízečkami své zkušenosti. V roce 1986 se stal v Düsseldorfské akademii umění obětí úklidu Mastný kout, jehož autorem byl německý moderní umělec Joseph Beuys. Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko tehdy škodu odhadla na 40 tisíc marek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Hertha Berlín s Daridou zažehnala hrozbu sestupu z německé bundesligy

Fotbalisté Herthy Berlín s českým reprezentantem Vladimírem Daridou zvítězili v barážové odvetě na hřišti Hamburku 2:0 a přes porážku 0:1 v úvodním se udrželi v německé lize. Hamburk si naopak minimálně o další rok prodlouží dosud čtyřleté čekání na návrat mezi elitu.

O výhru svěřenců trenéra Felixe Magatha se před 55.000 diváky na stadionu v Hamburku postarali svými brankami Dedryck Boyata, který poslal hosty do vedení už ve 4. minutě, a Marvin Plattenhardt, jenž se trefil po hodině hry. Na poslední minuty zápasu se dostal na hřiště i bývalý kapitán české reprezentace Darida, jeho střela na branku ale v síti neskončila.

Hertha tak zažehnala hrozící sedmý sestup v historii klubu. Pro Magatha, jenž se stal v minulosti jako hráč, trenér i manažer ikonou Hamburku, by to byl první sestup v kariéře. Herthu převzal v březnu.

Po utkání Magath oznámil, že v klubu pokračovat nebude. "Moje práce skončila. Jsem rád, že jsme zůstali v lize," uvedl osmašedesátiletý kouč, který vedl řadu německých klubů včetně Bayernu Mnichov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy