Ugandu zahltili uprchlíci z Konga, je jich na 70 tisíc

Jana Černá
15. 7. 2013 17:14
Za útěkem stojí vraždění poblíž hranic Demokratické republiky Kongo s Ugandou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bundibugyo - Ugandu zaskočil velký příliv uprchlíků z Demokratické republiky Kongo. Z odhadovaných několika tisícovek lidí se během pěti dnů stalo téměř 70 000 utečenců.

Lidé začali prchat přes hranice po útoku skupiny Spojených demokratických sil (ADF), která ve čtvrtek vraždila v Kamangu u hranic s Ugandou. Rebelové pak město nějakou dobu okupovali.

Mnozí uprchlíci prozatím našli azyl na pozemcích škol v ugandském Bundibugyu, Červený kříž už ale několik kilometrů odsud staví uprchlický tábor.

"Vzhledem k těmto počtům nastala urgentní potřeba humanitární pomoci, protože některým z těchto uprchlíků je špatně a veškerý svůj majetek nechali v Kongu," uvedla Catherine Ntabaddeová z Červeného kříže pro Al-Džazíru.

I přes vznik oficiálního tábora, kde bude utečencům nabídnuta alespoň základní pomoc, se ale podle organizace někteří uprchlíci do nového azylu přesouvat nechtějí. Skupiny lidí už čekají na přechod hranic zpět do Konga, uvádí BBC.

Vojáci, kteří střeží hranice, už začali některé uprchlíky pouštět zpět. Zatím však není jasné, zda je to bezpečné, a Červený kříž je nabádá k odchodu do nového tábora.

Skupina ADF vznikla podle Al-Džazíry v polovině 90. let v horách v západní Ugandě, poblíž hranic s Demokratickou republikou Kongo. Po ugandské ofenzivě v roce 2001 byla zatlačena do konžských pralesů. Oblast byla v posledních letech klidná, příčiny útoku jsou proto nejasné.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy