Ugandu zahltili uprchlíci z Konga, je jich na 70 tisíc

Jana Černá
15. 7. 2013 17:14
Za útěkem stojí vraždění poblíž hranic Demokratické republiky Kongo s Ugandou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bundibugyo - Ugandu zaskočil velký příliv uprchlíků z Demokratické republiky Kongo. Z odhadovaných několika tisícovek lidí se během pěti dnů stalo téměř 70 000 utečenců.

Lidé začali prchat přes hranice po útoku skupiny Spojených demokratických sil (ADF), která ve čtvrtek vraždila v Kamangu u hranic s Ugandou. Rebelové pak město nějakou dobu okupovali.

Mnozí uprchlíci prozatím našli azyl na pozemcích škol v ugandském Bundibugyu, Červený kříž už ale několik kilometrů odsud staví uprchlický tábor.

"Vzhledem k těmto počtům nastala urgentní potřeba humanitární pomoci, protože některým z těchto uprchlíků je špatně a veškerý svůj majetek nechali v Kongu," uvedla Catherine Ntabaddeová z Červeného kříže pro Al-Džazíru.

I přes vznik oficiálního tábora, kde bude utečencům nabídnuta alespoň základní pomoc, se ale podle organizace někteří uprchlíci do nového azylu přesouvat nechtějí. Skupiny lidí už čekají na přechod hranic zpět do Konga, uvádí BBC.

Vojáci, kteří střeží hranice, už začali některé uprchlíky pouštět zpět. Zatím však není jasné, zda je to bezpečné, a Červený kříž je nabádá k odchodu do nového tábora.

Skupina ADF vznikla podle Al-Džazíry v polovině 90. let v horách v západní Ugandě, poblíž hranic s Demokratickou republikou Kongo. Po ugandské ofenzivě v roce 2001 byla zatlačena do konžských pralesů. Oblast byla v posledních letech klidná, příčiny útoku jsou proto nejasné.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy