Senát přistřihne Obamovu úderu křídla: Potrvá 60 dní

ČTK ČTK
4. 9. 2013 6:57
Odmítnutí zásahu by podle ministra obrany Hagela mohlo podkopat důvěryhodnost USA.
Foto: REUTERS / Kevin Lamarque

Washington - Plán Baracka Obamy na vojenský úder proti Sýrii je zase blíž realizaci. Členové zahraničního výboru amerického Senátu se pozdě v noci dohodli na znění rezoluce, která použití síly posvětí.

Zákonodárci se rozhodli přísně omezit možnosti prezidenta vést vojenské operace. Rezoluce je schvaluje pouze na šedesát dní s možností je o třicet dní prodloužit, avšak pouze poté, co o takovém prodloužení bude Kongres informován.

Podle deníku USA Today návrh rezoluce rovněž zcela zapovídá použití pozemních sil. Hlasovat by o ní měl zahraniční výbor už ve středu.

Obama se rozhodl požádat o svolení Kongres o víkendu, a to po dlouhém váhání, kdy se každý den čekalo na samotné zahájení operace.

Generál: Hrozí, že Rusové zvýší svou pomoc Sýrii

Mnozí zákonodárci mají o Obamou plánovaném použití síly pochybnosti. Ty mohl během úterního slyšení v zahraničním výboru Senátu posílit i předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Martin Dempsey. V odpovědi na jeden z dotazů senátorů uvedl, že Rusko by mohlo po útoku na Sýrii navýšit svou vojenskou pomoc režimu Bašára Asada. Neznamená to ale podle něj, že by Američané vojenskou intervenci, která má být reakcí na použití chemických zbraní, neměli podniknout.

O Dempseym, který je nejvýše postaveným vojákem v USA a z toho titulu též klíčovým poradcem prezidenta Obamy, je známo, že se k vojenskému zásahu v Sýrii staví velmi skepticky.

Obama již při úterním setkání se šéfy Kongresu prohlásil, že vojenský úder v Sýrii má omezit vojenské kapacity režimu prezidenta Bašára Asada.

Ministr obrany Chuck Hagel poté upozornil senátory, že odmítnutí zásahu v Sýrii by podkopalo důvěryhodnost USA, například i v jejich dlouhodobé snaze zabránit Íránu získat jadernou zbraň. Bašár Asad čelí silnému mezinárodnímu tlaku, že v srpnu u syrské metropole nasadil proti povstalcům bojový plyn. Damašek obvinění odmítá.

Hagel v úterý vůbec poprvé také veřejně přiznal, že Obama schválil již v červnu plány k vyzbrojování syrských povstalců. Dosud Washington připouštěl pomoc jen takzvanými nesmrtícími prostředky.

Obama uvedl, že Spojené státy mají k syrské krizi připravený širší plán, jak pomoci rebelům bojujícím proti vládním silám.

"To, co nyní předkládáme, je omezené. Je to přiměřené a rozloží to Asadovy (vojenské) možnosti," řekl Obama. "Zároveň máme širší strategii, která nám dovolí posílit možnosti opozice," dodal.

Během setkání se zástupci zákonodárců Obama podle AP naznačil, že je v případě potřeby ochoten svou žádost o souhlas s úderem proti Sýrii upravit. Dodal, že konzultace s Kongresem vnímá vážně, pokud podle AP zmíněná rezoluce vyšle Asadovi jasný vzkaz a zabrání mu v dalším použití chemických zbraní.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner považuje podle Reuters za nutné na chemický útok v Sýrii zareagovat a jen Spojené státy podle něj mají prostředky na to, aby Asada zastavily.

"Je to něco, co Spojené státy jako země musí učinit," řekl Boehner po setkání s Obamou. Zároveň vyzval své kolegy v Kongresu, aby prezidentovu rezoluci rovněž podpořili. Pro americký úder je také šéf republikánské většiny ve sněmovně Eric Cantor.

Rovněž šéfka Obamovy demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová je přesvědčena, že použití bojového plynu v Sýrii nemůže zůstat nepovšimnuto a že USA musejí zasáhnout. Nevěří proto, že se Kongres proti zásahu postaví.

Ministři zahraničí a obrany John Kerry a Chuck Hagel v úterý předstoupili před senátní výbor pro mezinárodní vztahy, kde hovořili o vládních argumentech pro zásah v Sýrii. Kerry zopakoval dosavadní poznatky o údajném chemickém útoku a připomněl zákonodárcům, že jde o důvěryhodnost USA. Americká nečinnost by prý povzbuzovala k dalším podobným útokům. Také Hagel varoval, že odmítnutí jednat by podemlelo důvěru v to, že USA splní i jiné bezpečnostní závazky. Mezi ně patří snaha zabránit Íránu, aby získal jadernou zbraň.

Návrh rezoluce schvalující vojenský zásah v Sýrii poslal Obama do Kongresu minulý víkend. O dvoustránkovém dokumentu mají po návratu z prázdnin hlasovat členové obou komor amerického parlamentu. První zasedání po letní přestávce začne v pondělí 9. září.

V Senátu podle analytiků zřejmě rezoluce projde, ale ve Sněmovně reprezentantů se může dostat do problémů. Vedoucí činitelé republikánů i demokratů v dolní komoře nicméně dnes poskytli Obamovi významnou podporu.

 

Právě se děje

Další zprávy