Tvůrce waterboardingu promluvil: Chránil jsem životy Američanů, udělal bych to znovu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
22. 1. 2020 15:43
"Dnes bych vstal a udělal to znovu," prohlásil v úterý u vojenského válečného soudu v Guantánamu na Kubě James E. Mitchell. Psycholog, který v době administrativy prezidenta George Bushe mladšího dohlížel na sestavování výslechového programu CIA, během něhož byli mučeni vězni podezřelí z účasti na útocích z 11. září 2001.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Cítil jsem, že moje morální povinnost chránit americké životy převažovala nad dočasným nepohodlím teroristů, kteří proti nám pozvedli zbraně," cituje z jeho projevu server The Guardian.

Osmašedesátiletý Mitchell svědčil na zatím posledním z předběžných líčení ke kauze týkající se útoků na Světové obchodní centrum i Pentagon, které před téměř devatenácti lety zabily skoro 3000 lidí a ohromily Spojené státy. Líčení probíhají už od května 2012, samotný soud patrně začne nejdřív příští rok.

Ve speciálně vybudované soudní síni v úterý sedělo pět obžalovaných, kterým hrozí trest smrti. Všichni si prošli tvrdými výslechy srovnatelnými s mučením, které pomohl Mitchell uskutečnit.

Mezi nimi byl přítomen i jejich pravděpodobný vůdce Chálid Šajk Muhammad, který sám pod dohledem Mitchella v březnu 2003 absolvoval podle informací deníku The New York Times celkem 183krát mučení takzvaným waterboardingem.

Cílem CIA podle psychologa nikdy nebylo podezřelé stíhat. Donucovací výslechové praktiky schválené ministerstvem spravedlnosti v červenci 2002 zahrnovaly kromě waterboardingu například zavírání vězňů do těsných truhel nebo mlácení o dřevěnou zeď.

Mitchella si CIA najala na jaře roku 2002. Po zatčení podezřelého člena al-Káidy Abú Zubajdáa v Pákistánu Mitchella rovnou převezli na tajné místo, zřejmě kdesi v Thajsku. Nejprve měl jen pozorovat používané donucovací praktiky. Později byl požádán, aby je "vylepšil".

Pákistánec Zubajdá absolvoval mučicí praktiky včetně waterboardingu nebo spánkové deprivace, nikdy však nebyl obviněn a dodnes je zavřený na Guantánamu.

Někteří vyšetřovatelé šli nad rámec povoleného, tvrdí psycholog

Před vojenskou komisí Mitchell vypověděl, že na to přistoupil, protože v té době se USA bály dalšího možného útoku. Jím doporučené metody prý vycházely z kurzu, kterým prochází i americké ozbrojené složky a který jim má pomoci zvládnout případný těžký výslech nepřítelem.

"Chtěli použít nějakou formu fyzického nátlaku. Měl jsem obavy, že to budou vymýšlet za běhu," uvedl Mitchell.

Psycholog si stojí za tím, že schválená opatření, jejichž cílem bylo předejít dalšímu útoku na Ameriku, byla legální. Zároveň ale připouští, že někteří vyšetřovatelé CIA tvrdé výslechové metody používali nad rámec toho, co bylo skutečně třeba.

Podle Mitchella dochází k tomu, že pokud jsou lidé ponecháni, aby sami sestavili donucovací metody, postupně v praxi přitvrzují. "Nevnímají zadržené jako lidi. Myslí si, že jsou oprávněni používat vyšší úroveň nátlaku," uvedl psycholog u soudu.

Během přelíčení tyto případy tvrdě kritizoval. Zvláště pak nejmenovaného důstojníka s přezdívkou "nový šerif", který se podle něj uchyloval i k neschváleným metodám. "Ubližovat osobě, dokud vám neřekne, co chcete vědět, a pak jí ublížit ještě více, abyste zjistili, jestli vám nelže," popsal jeho metodu.

Mitchella k podání svědectví vyzvali právníci jednoho z obžalovaných, kteří se snaží přesvědčit soudce, aby vyřadil některé následné výslechy FBI z nadcházejícího soudu. The New York Times nicméně připomínají, že výslechy FBI jsou pro případ důležité, protože podle práva nemohou žalobci použít jako důkazy informace, které od obžalovaných získali vyšetřovatelé CIA.

Sám Mitchell uvedl, že jediný důvod, proč se k přelíčení na Kubu dobrovolně dostavil, bylo to, že chtěl podat svědectví před rodinami obětí 11. září 2001.

"Nedělal jsem to pro vás, udělal jsem to pro oběti (útoků z 11. září 2001, pozn. red.) a jejich rodiny," řekl Mitchell v odpovědi na dotazy obhajoby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy