Učme děti střelbě a boji zblízka, nabádá ruské ministerstvo

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 5. 2015 18:13
Ministerstvo obrany chce studenty starší patnácti let připravit nejen na povinnou vojnu, ale i na případný ozbrojený konflikt.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští teenageři by se ve školách mohli učit i střelbě ze zbraní či boji na blízko s nožem.

Militarizaci mládeže navrhuje tamní ministerstvo obrany, které si od ní slibuje lepší připravenost mladíků starších patnácti let na případný válečný konflikt.

Výcvik na vojně, kam většina Rusů povinně rukuje po dosažení osmnácti let, by pak mohl být sofistikovanější, vysvětluje deník Izvěstija.

Ruská armáda by se ale spíš než metodikou výcviku měla zabývat zdravotním stavem odvedenců, poznamenává k tomu server Newsweek.

Ze statistik za období 2007 až 2014 totiž vyplývá, že 73 procent odvedenců nevyhovuje fyzickým předpokladům pro plnění povinné vojenské služby.

Mladíky to zocelí, slibuje ministerstvo

Ministerstvo obrany nicméně v odůvodňující zprávě k návrhu zákona píše, že by se mládež ve školách kromě likvidace protivníků noži a střelnými zbraněmi zdokonalovala i ve fyzické zdatnosti tak, aby v dospělosti vydržela vojnu.

Novela zákona může v ruských školách zavést novou disciplínu a poskytnout předběžnou přípravu ještě před odvodem na vojnu.

"Novela zákona může v ruských školách zavést novou disciplínu a poskytnout předběžnou přípravu ještě před odvodem na vojnu," slibuje ministerstvo.

Kromě již zmíněné střelby a zvládnutí techniky boje s nožem by se ruští studenti posledních dvou ročníků střední školy podle deníku Izvestia mohli věnovat také karate a pětiboji.

"V éře Sovětského svazu naše školy mladé lidi na vojenskou službu připravovaly. Každý chlapec uměl používat zbraň, dokázal ubránit sebe a své milované. Je důležité, abychom mládež opět inspirovali k patriotismu," řekl ruskému listu poslanec dolní komory ruského parlamentu za liberální demokraty Roman Hudjakov a dodal, že osobně návrh podpoří.

V Ruské federaci musí každý rok k odvodu okolo 150 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy