Učitelka v Polsku žákům zalepovala ústa izolepou

ČTK ČTK
10. 3. 2015 19:20
Když dívka jménem Zuzia odpověděla na otázku, aniž by byla vyvolána, učitelka jí zalepila pusu. "Mám hodně izolepy, nebojte se, jak dojde tenká, bude silná," říkala také pedagožka s šestiletou praxí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vratislav (Polsko) - Polská prokuratura i školský úřad řeší případ učitelky ze základní školy, která údajně dětem zalepovala ústa izolepou, když mluvily bez vyzvání. Také jim vyhrožovala a ponižovala je, informují polská média.

"Štvete mě, smradi," říkala učitelka žákům nultého ročníku školy ve vsi Szczodre nedaleko Vratislavi. Na veřejnost se dostala nahrávka, kterou pořídil chlapec, jemuž matka do aktovky přibalila diktafon. Ženu totiž před časem znepokojilo chování syna, který nechtěl chodit do školy a i když jí tvrdil, že se ve škole neděje nic zajímavého, v noci se budil, měl zlé sny a plakal.

Když pěti- a šestileté děti i přes zákaz učitelky mluvily, nařizovala jim, aby "držely zobák", prý ji z nich rozbolela hlava. Když dívka jménem Zuzia odpověděla na otázku, aniž by byla vyvolána, učitelka jí zalepila pusu. "Mám hodně izolepy, nebojte se, jak dojde tenká, bude silná," říkala také pedagožka s šestiletou praxí, kterou rodiče dříve popisovali jako velmi milého člověka. Ve škole ve Szczodrém pracovala čtyři roky. "Možná se slituji a pusu vám na svačinu odlepím," dodala mladá žena.

Když chování učitelky vyšlo koncem minulého týdne najevo, byla postavena mimo službu. Pokud se vše potvrdí, hrozí jí, že už nebude moci učit. V pondělí školu začal kontrolovat školský úřad a dnes za dětmi přijel psycholog. Ministryni školství Joannu Kluzikovou-Rostkowskou zarazilo také to, že učitelčino chování nedělalo na děti žádný dojem. Podle ní z toho vyplývá, že svoje praktiky používala už delší dobu.

Kontroverze v Polsku vyvolala také pravidla, která platí v jedné ze základních škol ve městě Legnica na jihu země. Žáci smějí vejít do třídy teprve tehdy, když před ní minutu stojí bez hnutí a pak je učitel vyvolává podle abecedy a vpouští je dovnitř. Po příchodu do lavice "stojí rovně s rukama podél těla, nevydávají zvuky a nehýbají se". Děti, které pravidla dodržují, dostávají odměny.

Legnickou školu podle portálu wyborcza.pl kritizuje ombudsman pro děti i nevládní organizace bojující proti násilí na dětech. "To je armáda nebo vězení? Těžko uvěřit, že jde o školu," řekl dětský ombudsman Marek Michalak.

Vedení školy ale své metody hájí. "To není trestanecká kolonie, to je systém, který přináší výsledky," tvrdí Magdalena Slogacká-Sulewská, ředitelka školy, v níž se učí děti s poruchami chování. Pravidla se podle ní týkají jenom čtvrtých až šestých tříd.

"Doposud byl před třídami strašný bugr, teď žáci stojí a je klid, pošklebují se, ale aspoň je ticho," cituje matku jednoho z žáků wyborcza.pl.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy