"Účetní z Osvětimi" může ve svých 96 letech nastoupit do vězení, rozhodla prokuratura

ČTK ČTK
2. 8. 2017 12:42
Přestože je Oskaru Gröningovi už 96 let, odpyká si trest za napomáhání k vraždám nejméně 300 000 Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách. Rozhodlo o tom státní zastupitelství v Hannoveru. Někdejší dozorce v nacistickém vyhlazovacím táboře byl v roce 2014 odsouzen ke čtyřem letům ve vězení. Jeho obhájce usiloval o to, aby za mříže ze zdravotních důvodů nemusel.
Oskar Gröning.
Oskar Gröning. | Foto: Reuters

Hannover - Dozorce z někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Oskar Gröning je ve svých 96 letech zdravotně způsobilý k výkonu trestu.

Domnívá se tak státní zastupitelství v Hannoveru, které odmítlo žádost obhajoby o odklad nástupu trestu. Ve středu o tom informovala agentura DPA.

Gröningův obhájce chce dál usilovat o to, aby jeho mandant, odsouzený předloni na čtyři roky do vězení, za mříže nemusel.

"Žádost obhajoby o odklad trestu jsme odmítli," sdělila však mluvčí hannoverského státního zastupitelství Kathrin Söfkerová.

Gröninga v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300 000 Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944. Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.

Podmínkou je lékařská péče ve vězení

Gröning se tak neúčastnil přímo násilností, ale podle německé justice svou prací podporoval systematické vyvražďování, což podle dnešního výkladu práva v Německu stačí k trestní odpovědnosti.

Soudní lékař dospěl podle Söfkerové k názoru, že Gröning je v zásadě způsobilý trest nastoupit. Předpokladem toho je ale příslušná lékařská péče ve vězení.

Gröningův obhájce chce podle DPA proti závěru státního zastupitelství podniknou další právní kroky a o příslušné soudní rozhodnutí požádá zemský soud v Lüneburgu. Pokud by soud rozhodl pro nástup do vězení, může prý podat ještě jednu stížnost. Obhájce trvá na tom, že jeho mandant výkonu trestu schopen není.

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů. Loni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který je obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor.

 

Právě se děje

Další zprávy