"Rozvod" s EU se zřejmě Britům prodraží. Londýn ustupuje a je ochotný zaplatit víc, píší média

ČTK ČTK
21. 11. 2017 12:25
Jeden z nejpalčivějších problémů tzv. brexitu bude možná brzy vyřešen. Podle britských médií chce Londýn nabídnout Evropské unii více peněz na urovnání finančních závazků, než původně tvrdil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Ministři britské vlády se podle serveru BBC shodli, že nabídnou Evropské unii na urovnání financí v rámci brexitu více než dříve. Původně se přitom mluvilo o 20 miliardách liber (577 miliard Kč).

Deník The Times odhaduje, že "účet za rozvod" s unií se může až zdvojnásobit, přičemž takové spekulace dosud vláda odmítala.

Na jednání kabinetu v pondělí večer podle The Times zároveň někteří konzervativci apelovali na premiérku Theresu Mayovou, aby od vylepšení nabídky upustila ve světle oslabení pozice kancléřky Angely Merkelové, jejíž vyjednávání o nové německé vládě náhle ztroskotala.

Konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg údajně uvedl, že by bylo "hloupé" nabídnout více peněz ve chvíli, kdy "Merkelová potřebuje ujistit německé voliče, že nebudou muset platit za případný odchod Británie bez dohody".

Londýn dostal od předsedy Evropské rady Donalda Tuska na finalizaci rozvodového účtu a plánu v otázce hranice s Irskem čas do začátku prosince.

V polovině prosince pak má o britské nabídce rozhodnout summit evropských lídrů, který může případně posunout vyjednávání o brexitu do fáze rozhovorů o budoucích obchodních vztazích.

Podle EU musí Británie před vystoupením zaplatit za finanční závazky vytvořené na základě dřívějších společných rozhodnutí osmadvacítky. Jisté povinnosti v tomto směru Londýn uznává a Mayová v létě ve Florencii výši závazků vyčíslila na 20 miliard liber.

Její vláda se nyní zřejmě dohodla zvýšit tuto částku, výsledná podoba je však stále záhadou. Jak řekl BBC zdroj blízký premiérce, "naším postojem zůstává, že ve vyjednávání s EU není nic dohodnuto, dokud není dohodnuto všechno".

Výše "rozvodového urovnání" je podle BBC momentálně hlavním kamenem úrazu stagnujících rozhovorů o brexitu. Bývalý konzervativní ministr a současný poslanec Robert Halfon zpravodajské společnosti řekl, že tak vysoká částka, o jaké se momentálně spekuluje, bude pro britskou veřejnost nepřijatelná.

"Jestliže začneme vyhlašovat, že zaplatíme Evropské unii 40 až 50 miliard liber, myslím, že veřejnost se z toho zblázní, lidé budou vzteky bez sebe," uvedl Halfon i s ohledem na to, že britský parlament má ve středu projednávat úsporná opatření.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy