Účastníci jaderných jednání s Íránem mírní očekávání

ČTK ČTK
9. 11. 2013 20:30
Podle diplomatů se objevil rozpor mezi Francií a dalšími západními mocnostmi
Íránský prezident Rúhání.
Íránský prezident Rúhání. | Foto: Reuters

Ženeva/Moskva/Paříž/Peking - V Ženevě v sobotu třetím dnem pokračovala jednání šestice velmocí s Íránem o jeho jaderném programu. Přítomní šéfové diplomacií Francie, Británie a Německa ale tlumili naděje na to, že by ještě týž den mohlo být dosaženo předběžné dohody. Podle diplomatů se objevil rozpor mezi Francií a dalšími západními mocnostmi. Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval vyjednavače, aby nepromarnili "výjimečnou příležitost" dosáhnout dohody po deseti letech konfrontace kolem íránského jaderného programu.

Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí íránské agentuře ISNA řekl, že nynější kolo jednání skončí dnes večer. "V některých otázkách vládne větší shoda, v jiných menší," řekl Araghčí. "Jednání nebudou pokračovat zítra (v neděli). Buď vyústí dnes večer v dohodu, nebo v další kolo rozhovorů," řekl Araghčí.

Jeho šéf, íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf řekl, že nebude-li dosaženo dohody tento víkend, jednání "budou pokračovat za týden nebo deset dní".

V Ženevě jsou ministři zahraničí téměř všech vyjednávacích zemí skupiny 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo). Podle čínského státního rozhlasu se tam vydává i šéf diplomacie Číny, kterou zatím zastupuje jeho náměstek.

Naděje na rychlé dosažení dohody, která by umožnila zmírnit protiíránské sankce výměnou za omezení kontroverzního jaderného programu, ale dopoledne mírnili francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius i jeho britský kolega William Hague.

Fabius řekl, že není jisté, že dohody s Íránem bude dosaženo při nynějších jednáních. V rozhlase France Inter za hlavní sporné body v označil íránský reaktor v Araku a obohacování uranu na úroveň 20 procent. Řekl také, že se musejí brát vážně obavy Izraele a arabských zemí v regionu.

Podle diplomatů, které citovala agentura Reuters, to ukazuje na spor mezi západními mocnostmi a na to, že se Francie snaží zastínit ostatní strany jednání. "Američané, EU a Íránci pracují na tomto návrhu intenzivně již měsíce a toto není nic jiného, než pokus Fabiuse získat v závěrečné fázi jednání na významu," řekl agentuře nejmenovaný diplomat.

Íránský prezident Rúhání z Teheránu vyzval k úspěšnému završení rozhovorů. "Doufám, že strany, které vyjednávají s Íránem, využijí výjimečné příležitosti vytvořené íránským lidem a dosáhnou pozitivního výsledku v rozumném čase," řekl podle íránské agentury IRNA Rúhání. Připomněl, že "tato příležitost byla vytvořena (prezidentskými) volbami 14. června".

Jednání mělo původně skončit už v pátek. Kvůli náznakům, že by se dalo dospět ke dohodě, se ale jednalo dál. V sobotu dopoledne dorazil do Ženevy šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Už v pátek tam přijeli jeho kolegové - americký ministr zahraničí John Kerry, Fabius, Hague a šéf německé diplomacie Guido Westerwelle.

Kerry a íránský ministr zahraničí v pátek jednali pět hodin. Několik hodin jednali i v sobotu za přítomnosti šéfky diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonové. USA a Írán přitom spolu už přes 30 let nemají diplomatické vztahy.

Žádné podrobnosti o obsahu předběžné dohody s Íránem nejsou podle agentury DPA známy. Pozorovatelé ale vycházejí z toho, že by Írán výměnou za zmírnění hospodářských sankcí zastavil určité části svého jaderného programu, konkrétně obohacování uranu na úroveň vyšší, než je zapotřebí pro jadernou energetiku.

Hague řekl, že rozhovory velmi dobře pokročily a pokračují, zbývá prý ale ještě vyřešit některé důležité otázky. "Je příliš brzy na to, abychom mohli říci, že dnes dospějeme k úspěšnému konci," řekl Hague novinářům během přestávky v rozhovorech.

Nevoli a rozhořčení nad průběhem jednání v Ženevě mířících údajně k dohodě vyjádřil v pátek Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že dohoda by byla dobrá pro Írán, nikoliv ale pro ostatní svět a ubezpečil, že Izrael se jí řídit nebude. Izrael tvrdí, že Írán jen hraje o čas a jadernou bombu bude vyvíjet tajně, přičemž se zbaví sankcí.

Rozptýlit obavy Izraele se snažil v pátečním telefonátu Netanjahuovi americký prezident Barack Obama. Zdůraznil v něm odhodlání USA zabránit Íránu získat jadernou zbraň.

 

Právě se děje

Další zprávy