Účast na protestech žlutých vest byla rekordně nízká. Jsme unavení, říká člen hnutí

Účast na protestech žlutých vest byla rekordně nízká. Jsme unavení, říká člen hnutí
Sobotní již 25. mobilizace protestního hnutí "žlutých vest" podle všeho naplnila očekávání o slabé účasti. Ze shromáždění ve Francii zatím nebyly hlášeny žádné násilnosti.
Stoupenci hnutí ráno zablokovali kruhové objezdy na jihu Francie, čímž se vrátili k původní podobě manifestací. V Lyonu a Metách se "žluté vesty" připojily k pochodům za boj proti změnám klimatu.
Podle agentury AFP je na shromážděních, která jsou namířena proti sociální a finanční politice vlády, cítit hněv jako doposud, ale také únava. Dle údajů francouzského ministerstva vnitra přišlo do 18:00 na akce po celé Francii jen 18 900 lidí, přičemž před týdnem vláda ve stejnou denní dobu hovořila o více než 23 tisících účastnících.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2019 21:58
Sobotní již 25. mobilizace protestního hnutí "žlutých vest" podle všeho naplnila očekávání o slabé účasti. Většina shromáždění se konala v poklidu, slzný plyn použila policie v Lyonu a La Roche-sur-Yon, kde bylo při potyčkách s policií několik lidí zraněno. Na jihu Francie stoupenci hnutí ráno zablokovali kruhové objezdy na jihu Francie, čímž se vrátili k původní podobě protestu. V Lyonu a Metách se "žluté vesty" připojily k pochodům za boj proti změnám klimatu.

Podle agentury AFP byl na shromážděních, která jsou namířena proti sociální a finanční politice vlády, cítit hněv jako doposud, ale také únava. Podle francouzského ministerstva vnitra přišlo do 18:00 na akce po celé Francii jen 18 900 lidí, přičemž před týdnem vláda ve stejnou denní dobu hovořila o více než 23 000 účastnících.

Z vládních čísel vyplývá, že účast při sobotních "mobilizacích" postupně klesá a dnešní údaj představuje nové minimum. Organizátoři protestů pravidelně uvádějí ve srovnání s úřady i trojnásobná čísla, dnes se podle jejich odhadu do protestů zapojilo na 40 000 lidí. Oproti minulému týdnu by to bylo o třetinu méně.

"Je tady určitá únava. Je to již 25 týdnů, co jsme přerušili své životy, abychom alespoň znovu našli jistou důstojnost," řekl AFP na dnešním shromáždění v Bordeaux jednašedesátiletý José. Přiznává, že protivládnímu hnutí "trošku dochází dech".

Nejdramatičtější dnes byla podle francouzských médií situace v La Roche-sur-Yon na západě Francie, kde úřady shromáždění v centru města zakázaly, přesto se zde sešly stovky lidí. Po střetech s policií zůstalo nejméně pět demonstrantů zraněných a policie dav rozehnala slzným plynem. Stejně postupovaly bezpečnostní složky na konci pochodu v Toulouse.

Žluté vesty se přidaly k bojovníkům za záchranu klimatu

V Paříži dnes úřady povolily tři manifestace "žlutých vest". Podle ministerstva vnitra na ně dorazilo 1 460 lidí, což je o 1 140 méně, než registrovala vláda před týdnem.

Hlavní pochod v podvečer v poklidu dorazil na náměstí de la Nation na východě metropole, informovala televize BFM TV. Několik desítek demonstrantů také přišlo na letiště Charlese de Gaulla v rámci protestu proti privatizaci pařížských letišť.

Na některých místech vyzývali aktivisté k opětovným blokádám kruhových objezdů, které charakterizovaly první týdny hnutí, zpočátku namířeného proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot. Televize France 3 informovala, že lidé dnes ráno zaplnili křižovatky na jihu Francie od Montpellier po Toulouse.

V Lyonu se "žluté vesty" přidaly k manifestaci mládežnického hnutí Youth for Climate, jehož stoupenci po celé Evropě v posledních měsících požadují větší úsilí politiků v boji s globálními klimatickými změnami. V Metách se zase stoupenci protivládního hnutí účastnili "světového pochodu za ekologickou a sociální spravedlnost". Akce, na niž přišlo několik tisíc lidí, se ve městě na severovýchodě Francie konala v předvečer setkání ministrů životního prostředí Francie, Německa, Itálie, Británie, Spojených států, Kanady a Japonska.

Ministr vnitra se omluvil za slova o útoku na nemocnici

Příčinou slabší účasti na dnešních protestech mohou být podle médií i středeční prvomájové demonstrace, jichž se žluté vesty účastnily po boku odborářů. Odhaduje se, že na akce dorazilo 150 tisíc až 300 tisíc lidí.

V Paříži se pochod neobešel bez policejního zásahu a účastníci vnikli v panice i do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Ministr vnitra Christophe Castaner se musel omluvit, protože hovořil o útoku na nemocnici. V pátek přiznal, že měl použít jiná slova.

Solidaritu se žlutými vestami vyjádřily v článku otištěném dnes deníkem Libération francouzské kulturní osobnosti, mezi nimi herečky Juliette Binocheová a Emmanuelle Béartová, spisovatelé Édouard Louis a Annie Ernauxová a dalších 1 400 lidí. V článku, který vyšel pod titulkem Žluté vesty: Nejsme naivní, se tvrdí, že mocenský systém se "snaží hnutí žlutých vest zdiskreditovat a potlačit, zatímco největší hrozba je ekonomická a sociální".

Signatáři soudí, že základními požadavky hnutí je přímější demokracie, větší sociální a fiskální spravedlnost a také radikálnější postup při řešení naléhavých ekologických hrozeb. "Žluté vesty, to jsme my," tvrdí autoři textu, kteří přiznávají, že jsou "touto historickou mobilizací" zasaženi. Snaha potlačit hnutí se prý stupňuje, jedním z příkladů je legislativa, údajně namířená proti vandalům, ale ve skutečnosti zesměšňující základní svobody.

 

Právě se děje

Další zprávy