U stanice metra ve Stockholmu vybuchla nálož. Jeden muž zemřel, podle policie nešlo o terorismus

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 1. 2018 21:25
Muž, který podlehl smrtelným zraněním, chtěl neznámý předmět u stanice metra prozkoumat. V tu chvíli předmět - podle policie zřejmě ruční granát - vybuchl.
Policie na místě činu.
Policie na místě činu. | Foto: Reuters

Stockholm - Jeden muž zemřel a další žena utrpěla zranění poté, co v neděli otřásl stanicí metra Vårby Gård na jihu Stockholmu výbuch.

Informovala o tom místní policie s tím, že se nedomnívá, že by šlo o teroristický čin. Podle policie vybuchl u stanice granát.

Muž utrpěl smrtelná zranění poté, co u metra zhruba hodinu před polednem zvedl ze země předmět a ten vybuchl v jeho ruce. "Muž se vážně zranil poté, co něco zvedl ze země a toto zařízení explodovalo," řekl podle agentury AP mluvčí regionální policie Sven-Erik Olsson.

Žena ve věku kolem 45 let, která ho doprovázela, utrpěla podle mluvčího menší zranění na obličeji a na obou nohách. Dvojice projížděla kolem granátu na kole, když muž zastavil, aby předmět prozkoumal.

Policie stanici a její nejbližší okolí uzavřela, aby se ujistila, že se někde nenacházejí nějaká další výbušná zařízení.

Policie na základě střepin na tělech obětí a prozkoumání místa usoudila, že předmětem mohl být ruční granát, možná starý. "Máme podezření, že je to nějaký druh ručního granátu," sdělil veřejnoprávní televizi SVT šéf místní policie Lars Alvarsjö. Švédská policie podle něj "bohužel" zaznamenala nárůst počtu případů používání ručních granátů zločineckými skupinami.

Tři největší švédská města - Stockholm, Göteborg a Malmö - se v posledních letech stala dějištěm několika činů souvisejících s působením násilnických gangů. Mnoho ilegálních ručních granátů nalezených ve Švédsku bylo dovezeno ze zemí bývalé Jugoslávie, uvedla AP.

Stockholm se dějištěm teroristického útoku stal loni v dubnu, kdy muž původem z Uzbekistánu vjel nákladním autem do davu lidí na rušné nákupní třídě. Zemřelo pět lidí, dalších 15 utrpělo zranění.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Němečtí sociální demokraté mají nové vedení, předsedy se stali Eskenová a Walter-Borjans

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se v pátek stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Rozhodl o tom sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy