U řeckého ostrova v Egejském moři se utopilo 16 migrantů, včetně šesti dětí

Aktualizováno 17. 3. 2018 22:06
Tři zachránění - dvě ženy a jeden muž - řekli, že byli na dřevěném člunu. Podle nich na něm bylo přes 20 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atény - V Egejském moři se v noci na sobotu utopilo nejméně 16 migrantů, včetně šesti dětí. Oznámila to řecká přístavní policie. Další migranti jsou patrně pohřešováni a pátrání po nich pokračovalo ještě dnes večer. Předchozí bilance neštěstí činila 14 mrtvých. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes uvedl, že je to první ztroskotání lodi s migranty v Egejském moři v letošním roce.

V uplynulých dvou letech v Egejském moři podle UNHCR zahynulo nebo je pohřešováno přes 500 migrantů.

Pobřežní stráž původně informovala o nálezu šesti těl a o větším počtu pohřešovaných. Policie později sdělila, že se v moři našlo dalších osm utonulých, poté bilance vzrostla na 16 mrtvých. Podle agentury AP byla zahájena rozsáhlá pátrací operace po dalších osobách pohřešovaných z člunu převaděčů. Třem běžencům se podařilo doplavat na břeh a upozornit úřady.

Tři zachránění - dvě ženy a jeden muž - řekli, že byli na dřevěném člunu. Podle nich na něm bylo přes 20 lidí. Příčina, proč se plavidlo potopilo, zatím není jasná.

Do pátrání se zapojilo řecké námořnictvo a pobřežní stráž, loď evropské pohraniční agentury Frontex i soukromá plavidla.

Evropská unie a Turecko před dvěma lety uzavřely dohodu, která měla zastavit příliv běženců z tureckého pobřeží na blízké řecké ostrovy. Přesto se ale každý týden touto trasou podle agentury AP vydávají desítky a někdy i stovky lidí. Často plují na nestabilních nafukovacích člunech a jiných nevhodných plavidlech.

V letech 2015 a 2016 zahynulo při pokusu přeplout z Turecka do Řecka více než 1000 migrantů a uprchlíků. V roce 2015, kdy migrační krize vrcholila, se z Turecko do Řecka dostalo přes 857 000 migrantů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy