U řeckého ostrova v Egejském moři se utopilo 16 migrantů, včetně šesti dětí

Aktualizováno 17. 3. 2018 22:06
Tři zachránění - dvě ženy a jeden muž - řekli, že byli na dřevěném člunu. Podle nich na něm bylo přes 20 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atény - V Egejském moři se v noci na sobotu utopilo nejméně 16 migrantů, včetně šesti dětí. Oznámila to řecká přístavní policie. Další migranti jsou patrně pohřešováni a pátrání po nich pokračovalo ještě dnes večer. Předchozí bilance neštěstí činila 14 mrtvých. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes uvedl, že je to první ztroskotání lodi s migranty v Egejském moři v letošním roce.

V uplynulých dvou letech v Egejském moři podle UNHCR zahynulo nebo je pohřešováno přes 500 migrantů.

Pobřežní stráž původně informovala o nálezu šesti těl a o větším počtu pohřešovaných. Policie později sdělila, že se v moři našlo dalších osm utonulých, poté bilance vzrostla na 16 mrtvých. Podle agentury AP byla zahájena rozsáhlá pátrací operace po dalších osobách pohřešovaných z člunu převaděčů. Třem běžencům se podařilo doplavat na břeh a upozornit úřady.

Tři zachránění - dvě ženy a jeden muž - řekli, že byli na dřevěném člunu. Podle nich na něm bylo přes 20 lidí. Příčina, proč se plavidlo potopilo, zatím není jasná.

Do pátrání se zapojilo řecké námořnictvo a pobřežní stráž, loď evropské pohraniční agentury Frontex i soukromá plavidla.

Evropská unie a Turecko před dvěma lety uzavřely dohodu, která měla zastavit příliv běženců z tureckého pobřeží na blízké řecké ostrovy. Přesto se ale každý týden touto trasou podle agentury AP vydávají desítky a někdy i stovky lidí. Často plují na nestabilních nafukovacích člunech a jiných nevhodných plavidlech.

V letech 2015 a 2016 zahynulo při pokusu přeplout z Turecka do Řecka více než 1000 migrantů a uprchlíků. V roce 2015, kdy migrační krize vrcholila, se z Turecko do Řecka dostalo přes 857 000 migrantů.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy