U řeckého ostrova v Egejském moři se utopilo 16 migrantů, včetně šesti dětí

Aktualizováno 17. 3. 2018 22:06
Tři zachránění - dvě ženy a jeden muž - řekli, že byli na dřevěném člunu. Podle nich na něm bylo přes 20 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atény - V Egejském moři se v noci na sobotu utopilo nejméně 16 migrantů, včetně šesti dětí. Oznámila to řecká přístavní policie. Další migranti jsou patrně pohřešováni a pátrání po nich pokračovalo ještě dnes večer. Předchozí bilance neštěstí činila 14 mrtvých. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes uvedl, že je to první ztroskotání lodi s migranty v Egejském moři v letošním roce.

V uplynulých dvou letech v Egejském moři podle UNHCR zahynulo nebo je pohřešováno přes 500 migrantů.

Pobřežní stráž původně informovala o nálezu šesti těl a o větším počtu pohřešovaných. Policie později sdělila, že se v moři našlo dalších osm utonulých, poté bilance vzrostla na 16 mrtvých. Podle agentury AP byla zahájena rozsáhlá pátrací operace po dalších osobách pohřešovaných z člunu převaděčů. Třem běžencům se podařilo doplavat na břeh a upozornit úřady.

Tři zachránění - dvě ženy a jeden muž - řekli, že byli na dřevěném člunu. Podle nich na něm bylo přes 20 lidí. Příčina, proč se plavidlo potopilo, zatím není jasná.

Do pátrání se zapojilo řecké námořnictvo a pobřežní stráž, loď evropské pohraniční agentury Frontex i soukromá plavidla.

Evropská unie a Turecko před dvěma lety uzavřely dohodu, která měla zastavit příliv běženců z tureckého pobřeží na blízké řecké ostrovy. Přesto se ale každý týden touto trasou podle agentury AP vydávají desítky a někdy i stovky lidí. Často plují na nestabilních nafukovacích člunech a jiných nevhodných plavidlech.

V letech 2015 a 2016 zahynulo při pokusu přeplout z Turecka do Řecka více než 1000 migrantů a uprchlíků. V roce 2015, kdy migrační krize vrcholila, se z Turecko do Řecka dostalo přes 857 000 migrantů.

 

Právě se děje

Další zprávy