U Paříže policie vyklízí další tábořiště migrantů, přesune je do center a tělocvičen

ČTK ČTK
17. 11. 2020 10:46
Policie začala ráno vyklízet tábořiště na předměstí Paříže, ve kterém se od srpna postupně usídlilo až 2400 migrantů. Tábořiště na předměstí Saint-Denis vzniklo bezprostředně u stadionu Stade de France.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

K tábořišti v úterý podle agentury AFP zamířili policisté a začali s evakuací jeho obyvatel, kteří by měli přesunout do azylových center a tělocvičen v Paříži a v jejím okolí.

Podle agentury AFP dosud tábořiště obývali především mladí muži z Afghánistánu, ale také ze Súdánu, Etiopie či Somálska.

"Tyto tábory jsou nepřijatelné," řekl dnes pařížský policejní prefekt Dider Lallement. Cílem akce podle něj je, aby byli lidé s povolením k pobytu umístěni do vyhovujících prostor a ti bez povolení deportováni. Před ubytováním budou podle AFP všichni migranty otestováni na koronavirus.

Evakuaci tábora v Saint-Denis, ve kterém žijí lidé "v žalostných hygienických podmínkách", přivítal ve vyjádření na twitteru ministr vnitra Gérald Darmanin.

"Je to opravdu to nejhorší tábořiště, které jsme za posledních několik let viděli," řekla dnes Alix Geoffroyová, zástupkyně katolické charity, která migrantům pomáhá. Pokud se francouzský azylový systém nezmění, vznikne podle ní ale brzy další tábořiště na jiném místě.

Francouzská policie pravidelně evakuuje tábory migrantů, které vznikají především v metropoli a v jejím okolí a v severofrancouzském městě Calais. V okolí hlavního města policie velký tábor migrantů zlikvidovala naposledy v červenci v Aubervilliers, na severu Francie na konci září.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy