U Nového Zélandu uvízla liberijská loď, uniká z ní olej

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 10. 2011 10:30
Jsou hlášeny první případy uhynulých ptáků, experti zjišťují rozsah škod
Foto: Aktuálně.cz

Wellington - U pobřeží Nového Zélandu najela na útes nákladní loď Rena plavící se pod liberijskou vlajkou. Začal z ní unikat topný olej a skvrna se rozšířila do vzdálenosti pěti kilometrů.

Agentura AFP uvedla, že plavidlo je 236 metrů dlouhé a má na palubě 1700 tun topného oleje a 2100 nákladních kontejnerů. Podle novozélandských záchranářů je zatím nesnadné určit rozsah poškození lodi i množství uniklého topného oleje.

Nicméně jsou hlášeny první případy uhynulých ptáků. Na místo míří pětadvacetičlenný tým, který se má pokusit unikání paliva zastavit.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy