U Libye se údajně utopilo 40 migrantů mířících do Evropy

ČTK ČTK
23. 7. 2015 20:50
Pracovníkům humanitární organizace Save the Children to řekli uprchlíci, kteří neštěstí přežili, byli zachráněni a dostali se do přístavu Augusta na Sicílii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ikram N'gadi

Řím - U pobřeží Libye se údajně utopilo 40 migrantů, kteří mířili do Evropy. Mezi oběťmi bylo nejméně pět dětí. Pracovníkům humanitární organizace Save the Children to řekli uprchlíci, kteří neštěstí přežili, byli zachráněni a dostali se do přístavu Augusta na Sicílii.

Uprchlíci se dostali na pevninu na palubě německé lodi Holstein, která zachránila celkem 283 běženců z několika různých plavidel, uvedla italská agentura ANSA. Na jednom z gumových člunů, který vyrazil z Libye, bylo údajně 120 uprchlíků. Loď se ale krátce po odplutí začala potápět a 40 lidí našlo ve vlnách smrt, uvedli přeživší.

V posledních měsících se desetitisíce uprchlíků pokusily přeplout Středozemní moře do Evropy, většinou do Itálie a Řecka. Jenom k italským břehům za prvního půl roku doplulo přes 85 000 lidí, loni to bylo celkem 170 000 osob. Mnoho z nově příchozích následně zamíří do bohatších zemí na severu Evropy, asi 85 000 migrantů ale i nadále zůstává v italských uprchlických táborech a dalších provizorních přístřešcích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy