U ostrova Lampedusa kotví už dvě humanitární lodě, na palubě mají přes sto migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2019 18:30
Loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye s 65 migranty na palubě doplula navzdory námořní blokádě do mezinárodních vod u italského ostrova Lampedusa, kde kotví i plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans s 41 běženci. Posádka Alexe odmítá plout na Maltu, která se nabídla, že migranty přijme výměnou za 55 jiných, kteří na ostrově skončili místo Itálie. Informovala o tom dnes agentura ANSA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"S 65 zachráněnými osobami míříme k Lampeduse. Nenecháme se zastrašit (italským) ministrem vnitra (Matteem Salvinim) a plujeme do nejbližšího bezpečného přístavu," napsala na twiteru organizace Sea-Eye. Platí mořské právo, i když tomu tento představitel (italské) vlády odmítá věřit," dodala. Organizace na sociální síti připomněla, že se k převzetí migrantů nabídlo 70 německých měst.

Plavidlo Alan Kurdi nyní kotví v mezinárodních vodách u Lampedusy. Vojenská policie na něj doručila nový bezpečnostní zákon, který prosadil Salvini a podle nějž lodě ohrožující národní bezpečnost Itálie nesmějí do italských teritoriálních vod vplout. Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch, která na Lampedusu přepravila 40 migrantů, nevztahuje na humanitární lodě.

Z 54 běženců, které zachránila ve čtvrtek z gumového člunu posádka lodi Alex, bylo v pátek 13 dětí a žen přepraveno na Lampedusu. Malta se téhož dne nabídla, že zachráněné přijme, ale Sea-Eye se na ní s poukazem na stav lidí na palubě odmítla vydat. Italské ministerstvo obrany nabídlo, že migranty na Maltu přepraví, ale akci neschválilo ministerstvo vnitra, respektive Salvini. Ten chce docílit toho, aby byla loď Alex zabavena, nejlépe pak na Maltě.

"Salviniho politika porušuje lidská práva. Jeho způsob vyjadřování je neuctivý a nehodný vysoce postaveného politika," řekla v rozhovoru s časopisem Der Spiegel, který bude zveřejněn v neděli, Carola Recketeová, kapitánka lodi Sea-Watch 3. Italského ministra vnitra hodlá žalovat pro urážku.

Jedenatřicetiletá kapitánka uvedl, že posádka posílala po 17 dnů blokády do italské centrály záchranných operací v Římě lékařské zprávy o stavu zachráněných, ale "nikdo neposlouchal, nikdo neodpovídal".

Italská poslankyně za levicovou Demokratickou stranu Laura Boldriniová, někdejší předsedkyně italské Poslanecké sněmovny, která Salviniho soustavně kritizuje, v pátek konstatovala, že šéf krajně pravicové Ligy vytváří umělé krize a neřeší skutečné problémy. Salvini podle ní kvůli každé humanitární lodi s 30 až 40 migranty vyvolá mezinárodní krizi a zcela se přitom zapomíná na skutečné problémy Itálie, jako je nezaměstnanost mladých a jejich exodus do zahraničí, anebo klimatická krize.

Incident kolem lodí organizace Mediterranea Saving Humans a Sea-Eye je už 21. případem střetu mezi Itálií a humanitárními skupinami, jež ve Středozemním moři zachraňují migranty, kteří se snaží dostat do Evropy s vidinou lepšího života.

 

Právě se děje

Další zprávy