U jaderné elektrárny v Černobylu hořelo 400 hektarů lesa

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2015 11:22
Nebezpečí rozšíření požáru k odstavené elektrárně bylo zažehnáno.
Pohled na požár na severu Ukrajiny z helikoptéry.
Pohled na požár na severu Ukrajiny z helikoptéry. | Foto: Reuters

Černobyl - V ochranné zóně kolem odstavené jaderné elektrárny Černobyl propukl lesní požár.

S ohněm, který zasáhl plochu zhruba 400 hektarů, bojovaly bezmála dvě stovky hasičů s 32 kusy techniky a také vrtulník a dva letouny.

Nad plameny získali kontrolu až ve středu kolem šesté hodiny ranní.

"Kolem 18:30 se situace s lesním požárem u Černobylu vyostřila. Plameny znovu útočí na lesní porost ve směru k elektrárně. Oheň v korunách stromů a prudký vítr vytvořily vážné nebezpečí šíření požáru ve dvacetikilometrové zóně okolo černobylské jaderné elektrárny. Hoří asi 400 hektarů lesa," líčil situaci v úterý ministr vnitra Arsen Avakov.

Dodal, že v pohotovosti je Národní garda a další jednotky ministerstva vnitra.

Mluvčí elektrárny ale takřka vzápětí ujistila, že oheň je vzdálen 15 až 20 kilometrů a nepředstavuje žádné nebezpečí.

"Nějak v sobě cítíme, že se něčeho takového bojíme, a chceme se s tím vyrovnat, proto to jedeme prozkoumat," udává jeden možný důvod, proč se do Černobylu stále vrací, fotograf a novinář Václav Vašků. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy