U jaderné elektrárny v Černobylu hořelo 400 hektarů lesa

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2015 11:22
Nebezpečí rozšíření požáru k odstavené elektrárně bylo zažehnáno.
Pohled na požár na severu Ukrajiny z helikoptéry.
Pohled na požár na severu Ukrajiny z helikoptéry. | Foto: Reuters

Černobyl - V ochranné zóně kolem odstavené jaderné elektrárny Černobyl propukl lesní požár.

S ohněm, který zasáhl plochu zhruba 400 hektarů, bojovaly bezmála dvě stovky hasičů s 32 kusy techniky a také vrtulník a dva letouny.

Nad plameny získali kontrolu až ve středu kolem šesté hodiny ranní.

"Kolem 18:30 se situace s lesním požárem u Černobylu vyostřila. Plameny znovu útočí na lesní porost ve směru k elektrárně. Oheň v korunách stromů a prudký vítr vytvořily vážné nebezpečí šíření požáru ve dvacetikilometrové zóně okolo černobylské jaderné elektrárny. Hoří asi 400 hektarů lesa," líčil situaci v úterý ministr vnitra Arsen Avakov.

Dodal, že v pohotovosti je Národní garda a další jednotky ministerstva vnitra.

Mluvčí elektrárny ale takřka vzápětí ujistila, že oheň je vzdálen 15 až 20 kilometrů a nepředstavuje žádné nebezpečí.

"Nějak v sobě cítíme, že se něčeho takového bojíme, a chceme se s tím vyrovnat, proto to jedeme prozkoumat," udává jeden možný důvod, proč se do Černobylu stále vrací, fotograf a novinář Václav Vašků. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 23 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

Další zprávy