U Itala, který střílel na migranty, našli Hitlerův Můj boj. Oběti si vybíral podle barvy pleti

ČTK ČTK
4. 2. 2018 17:39
V Itálii se po sobotním útoku na africké migranty ve městě Macerata naplno rozběhla diskuse o xenofobii a rasismu.
Luca Traini.
Luca Traini. | Foto: Reuters

Macerata (Itálie) - Po sobotním útoku pravicového extremisty v italské Maceratě zůstalo ležet na zemi šest lidí. Šlo o migranty z Afriky - z Mali, Ghany, Nigérie a Gambie.

Foto: Reuters

Po útoku, který má na svědomí osmadvacetiletý Ital Luca Traini, se v Itálii naplno rozproudila debata o xenofobii a rasismu.

Právě nenávist k cizincům a lidem jiné barvy pleti považují úřady za motiv sobotní střelby. Podle nedělní zprávy tiskové agentury ANSA měl podezřelý Luca Traini v bytě knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj).

Traini podle úřadů v sobotu jezdil dvě hodiny autem po středoitalské Maceratě a střílel na osoby tmavé pleti. Zranil celkem pět mužů a jednu ženu.

Někteří z nich žijí podle policie v Itálii již delší dobu, jiní jsou žadateli o azyl. Všechny oběti ve věku 22 až 33 let pocházejí ze subsaharské Afriky. Jeden muž už opustil nemocnici, stav zbylých pěti je podle lékařů stabilizovaný.

Neprojevil žádnou lítost

Italský ministr vnitra Marco Minniti za motiv činu označil pravicový extremismus s jasným odkazem na fašismus a nacismus. Agentura DPA informovala, že z auta se střílelo i na sídlo vládní levicové Demokratické strany (PD).

"Skončil jsem tu jen proto, jakou mám barvu kůže," řekl v neděli listu La Stampa jeden ze zraněných, 25letý Nigerijec. "Zranění, které mi vhání slzy do očí, není vidět. V mém nitru to vypadá mnohem hůře, než se zvenčí zdá," řekla 29letá žena, která při útoku utrpěla zranění nohy.

Traini byl zadržen krátce po střelbě a převezen do vazební věznice v Anconě. Podle italských médií, která se odvolávají na zdroje z vyšetřování, neprojevil nad svým činem žádnou lítost.

Agentura ANSA napsala, že se u něj při domovní prohlídce našel výtisk Hitlerovy knihy Mein Kampf, kniha o fašistickém vůdci Benitovi Mussolinim, krajně pravicové propagandistické materiály či vlajka s keltským křížem, kterou používají příznivci myšlenky nadřazenosti bílé rasy.

Bezprostředním důvodem, proč se Traini rozhodl střílet na migranty z Afriky, byla podle italských médií touha pomstít vraždu 18leté Římanky Pamely Mastropietrové, která se údajně stala obětí drogového dealera původem z Nigérie. Rozsekané tělo dívky, jež pobývala v maceratské léčebně pro drogově závislé, se našlo ve středu ve dvou kufrech v obci Pollenza nedaleko Maceraty.

Nenávist povede k novému násilí

Někteří italští politici v neděli vyjádřili obavu, že střelba v Maceratě poznamená kampaň před parlamentními volbami, které se v Itálii budou konat 4. března.

"Je před námi ještě měsíc volebního boje. Nebezpečí, že nenávist povede k novému násilí, je dost velké," řekl nedělnímu vydání listu Corriere della Sera ministr vnitra Marco Minniti, který je členem levicové Demokratické strany (PD).

Ostatní strany a hnutí ministr vyzval, aby se mírnily ve svých výrocích. Migrace a její následky jsou v kampani hlavním tématem.

Řada italských politiků už v sobotu čin v Maceratě odsoudila a varovala před eskalací násilí. Podle předsedy PD a expremiéra Mattea Renziho je v současné situaci nutné zachovat klid a prokázat zodpovědnost.

Zároveň ale Renzi připomněl, že Luca Traini kandidoval loni v komunálních volbách za protiimigrační Ligu severu (LN). Její předseda Matteo Salvini násilí už v sobotu odsoudil. Upozornil ale, že střety mezi Italy a cizinci jsou výsledkem neřízené migrace.

"Nekontrolovaná migrace přináší chaos, zlost," napsal Salvini na Twitteru. "Jestli někdo nese vinu, tak je to vláda, která sem dovolila přijít stovkám tisíc ilegálních migrantů," řekl v neděli šéf LN listu La Stampa v reakci na střelbu.

Členka nové levicové strany Svobodní a rovní Laura Boldriniová obvinila Salviniho z šíření strachu a nenávisti ve společnosti.

Pravicový deník Libero v nedělním komentáři vyzval, aby Itálie zavřela své hranice. "Jinak byl toto jen začátek," napsal. Podle listu Corriere della Sera bylo chybou, že se nenávistné projevy dosud považovaly za běžnou formu kulturní a politické polemiky.

 

Právě se děje

Další zprávy