Historický let v klíčových fázích: Podívejte se na start i zakotvení lodi Crew Dragon

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2020 20:02
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu, je dvojice astronautů NASA Robert Behnken a Douglas Hurley. Pilotovaný let je poprvé v režii soukromé společnosti, a ne vládní vesmírné agentury.
Raketa Falcon 9 vynesla loď Crew Dragon do vesmíru. Astronauti úspěšně přistáli na ISS. | Video: Reuters

"Zakotvení potvrzeno! Douglas Hurley a Robert Behnken oficiálně přistáli u Mezinárodní vesmírné stanice v 10:16 východoamerického času (16:16 SELČ)," napsal NASA na Twitteru. Dalších asi 15 minut pak trvalo dokončení přistávací sekvence včetně ověření systémů, loď již ale byla k ISS připojená.

Manévr, který se odehrál v automatickém režimu a o zhruba deset minut dříve oproti původnímu předpokladu, se uskutečnil v době, kdy ISS přelétala nad pomezím Mongolska a Číny. Spojení bylo možné sledovat živě na internetové televizi NASA. Komentátoři na televizi NASA přistání označili za hladké.

Přechod mezi lodí a ISS se otevřel zhruba dvě hodiny po přistání, poté se Behnken s Hurleym na palubě orbitálního komplexu osobně přivítali se stávající tříčlennou posádkou, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner. Jak dlouho Behnken a Hurley na ISS na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců.

Astronauti loď pojmenovali Endeavour 

Loď Crew Dragon, kterou v sobotu vynesla do kosmu raketa Falcon 9, pojmenovala dvojice astronautů jako Endeavour (Úsilí). V programu NASA je to již třetí vesmírné plavidlo tohoto jména - prvním byl velitelský modul lunární mise Apollo 15 a druhým jeden z raketoplánů.

"Vybrali jsme Endeavour z několika důvodů - zaprvé NASA, SpaceX a Spojené státy vyvinuly neskutečné úsilí od konce programu raketoplánů v roce 2011. Druhý důvod, proč jsme loď pojmenovali Endeavour, je pro Boba a mě osobní. Oba jsme poprvé letěli v raketoplánu Endeavour," uvedl Hurley.

Behnken a Hurley včetně mise Crew Dragonu letěli do kosmu třikrát. Behnken dvakrát na palubě raketoplánu Endeavour a Hurley poprvé raketoplánem Endeavour a podruhé byl v roce 2011 členem posádky raketoplánu Altantis na jeho posledním letu, kterým zároveň NASA ukončil program těchto orbitálních plavidel.

Na Behnkena a Hurleyho čeká na ISS vzkaz v podobě malé americké vlajky, která letěla do vesmíru při prvním letu amerického raketoplánu v roce 1981 a poté byla i na palubě raketoplánu Atlantis, který v roce 2011 tento program ukončil. Vlajku v přechodové komoře na ISS zanechala posádka Atlantisu, ve které byl i Hurley, se vzkazem, že si ji může převzít výhradně posádka, která odstartuje z amerického Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral.

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňský první demonstrační let nyní navázal druhý zkušební let, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné včetně návratového přistání v Atlantickém oceánu, získá Crew Dragon plné schválení NASA pro dopravu astronautů do vesmíru.

Start sledoval i Trump

Pro USA byl sobotní start i nedělní zakotvení historickým okamžikem, po devíti letech od konce programu raketoplánů na oběžnou dráhu kolem Země a k Mezinárodní vesmírné stanici odletěla z území Spojených států americká loď s posádkou. Pilotovaný let je navíc poprvé v režii soukromé společnosti, a ne vládní vesmírné agentury.

Start Crew Dragonu byl původně plánován na středu, ale let zhatilo 17 minut před zážehem motorů nepříznivé počasí. Sobotní odlet sledoval přímo v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral americký prezident Donald Trump, který to podle agentury AFP označil za "něco neuvěřitelného".

"Když ten zvuk slyšíte, když slyšíte řev motorů, tak si dokážete představit, jak nebezpečné to je," řekl Trump o startu. "Když cítíte ty otřesy, a to jste hodně daleko, ale když je i přes to cítíte, tak je to prostě úžasné. Nádherné místo a také nádherná loď," dodal prezident.

Crew Dragon není jediná loď, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing v letošním roce připravuje první testovací let své lodi CTS-100 Starliner s posádkou. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

Společnost SpaceX již nyní připravuje novou loď nazvanou Starship, se kterou chce kolonizovat Mars. Kosmické plavidlo by mělo být schopné přepravit až stovku cestujících.

 

Právě se děje

Další zprávy