U indonéského ostrova Sumatra udeřilo silné zemětřesení

ČTK ČTK
5. 7. 2014 13:30
V okolí Indonésie je to již třetí silné zemětřesení za poslední rok.
Ilustrační foto (seismograf)
Ilustrační foto (seismograf) | Foto: Thinkstock

Jakarta - Oblast poblíž indonéského ostrova Sumatra zasáhlo silné zemětřesení o síle šest stupňů.

Jeho epicentrum se nacházelo asi 200 kilometrů jihozápadně od města Sibolga. Informovala o tom americká geologická služba USGS.

Ohnisko otřesů bylo v hloubce asi 30 kilometrů. Údaje o případných obětech či škodách nejsou známy.

Indonésie leží v seismicky aktivní oblasti. Podobně silné zemětřesení zasáhlo letos v lednu ostrov Jáva, loni v prosinci pak udeřilo u Sumatry.

Před rokem postihly otřesy indonéskou provincii Aceh, kde zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V roce 2004 mimořádně silné zemětřesení u pobřeží provincie Aceh vyvolalo mohutnou vlnu tsunami, jež v Asii zabila 230 000 lidí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy