reklama
 
 

U břehů Japonska se zřítily dva americké vojenské letouny, po posádce se pátrá

Aktualizováno 6. 12. 2018 9:38
Při doplňování paliva za letu u jihozápadních břehů Japonska havarovaly dva letouny americké armády. Informovala o tom americká armáda. Japonské ministerstvo obrany našlo dva ze sedmi členů posádek havarovaných letadel.

Bojový letoun F/A 18 a tankovací letadlo KC-130 startovaly ze základny Iwakuni u Hirošimy k pravidelnému tréninkovému letu. Po startu došlo "k mimořádné události", uvedlo americké velení. Nehoda se stala ve dvě hodiny ráno místního času (středa 18:00 SEČ) asi 320 kilometrů od japonského pobřeží.

Podle agentury Reuters se jednoho pilota podařilo zachránit a je ve stabilizovaném stavu. Druhého deset hodin po srážce vyzdvihla japonská vojenská loď. Informace o jeho zdravotním stavu dosud nejsou známy.

Pětičlenná posádka tankovacího letadla se nadále pohřešuje, pátrací operace pokračuje.

Počet havárií amerických vojenských letadel po celém světě v posledních letech stoupá. Téma proto bude projednávat americký Kongres. Kongresmani nárůst počtu nehod nazývají "krizí" a za jejich příčinu označují nepřetržité bojové úkoly letectva, odkládanou modernizaci, nedostatečný výcvik a stárnoucí techniku.

List The Military Times začátkem roku uvedl, že počet leteckých havárií v letech 2013-2017 vzrostl téměř o 40 procent. Podle něj při nich zemřelo nejméně 133 příslušníků armády.

Nehody amerického letectva jsou v Japonsku citlivým tématem, obzvláště pro obyvatele ostrova Okinawa, kde je umístěna největší část amerických jednotek. Řada nouzových přistání a odpadlých částí z amerických letadel v poslední době zvýšila obavy místních lidí o jejich bezpečnost.

Video z jiné nehody amerického letadla: Krátce po startu se zřítil vojenský letoun, devět lidí zemřelo

Ve Spojených státech se krátce po startu zřítilo vojenské letadlo, devět lidí zemřelo | Video: Reuters |  00:44

autor: ČTK | 6. 12. 2018 6:59

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama