U břehů Aljašky zaznamenali zemětřesení o síle 8 stupňů, úřady odvolaly varování před tsunami

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2018 14:41
Zdroj foto: twitter/scarygirI Zdroj foto: twitter/scarygirI
Zemětřesení, které udeřilo v 10:31 SELČ, vycházelo z hloubky deseti kilometrů.
Sirény vyzývají kvůli možným vlnám tsunami k evakuaci na ostrově Kodiak | Video: twitter/scarygirI

Anchorage - Zemětřesení o síle 7,9 stupně bylo v úterý zaznamenáno zhruba 250 kilometrů od břehů Aljašky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou geologickou službu USGS.

Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami pro některé části Aljašky a Kanady. Ničivé vlny nakonec do oblasti nedorazily a varování bylo po několika napjatých hodinách odvoláno, sdělila agentura AP.

O škodách či zraněných zatím nejsou zprávy.

Podle agentury Reuters byly otřesy zaregistrovány 256 kilometrů jihovýchodně od osady Chiniak, která se nachází na ostrově Kodiak v jižní části Aljašky. Zemětřesení, které udeřilo krátce po půlnoci místního času (10:31 SELČ), vycházelo z hloubky deseti kilometrů.

Agentura AP napsala, že otřesy pocítili i lidé nacházející se stovky kilometrů od epicentra, včetně aljašské metropole Anchorage.

Záplavy v důsledku přívalové vlny tsunami hrozily na pobřeží na jihu Aljašky, na Aleutských ostrovech a v některých oblastech západokanadské provincie Britská Kolumbie. Někteří tamní obyvatelé poslechli výzvu úřadů a evakuovali se do výše položených míst ve vnitrozemí. V jedné ze škol v okrese Kodiak vyhledalo podle AP útočiště kolem 500 lidí.

K městu Kodiak měla přívalová vlna cunami podle propočtů vědců dospět asi hodinu po zemětřesení, 90 minut po otřesech ale stále nebyly nebezpečné vlny spatřeny. Úřady proto varování před cunami zrušily, i když upozornily obyvatele ohrožených pobřežních lokalit, aby byli nadále opatrní.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy