U Biškeku spadl Boeing 737, zahynulo přes 70 lidí

Red Zah
24. 8. 2008 23:16
Nehodu zřejmě přežilo jen 20 cestujících

Biškek - Nedaleko letiště Manas v hlavním městě Kyrgyzstánu Biškek se zřítilo dopravní letadlo typu Boeing 737, v jeho troskách zahynulo minimálně sedmdesát lidí.

Informace o tom, kolik lidí se nacházelo na palubě a jaký je počet obětí, se různí. Mluvčí kyrgyzské vlády uvedl, že na palubě bylo 87 pasažérů a sedm členů posádky.

Letadlem cestovalo také 17 členů místního školního týmu basketbalistů, sedm z nich přežilo.

Kyrgyzský premiér Igor Chudinov oznámil, že neštěstí přežilo jenom 20 pasažérů. Ostatní zřejmě zahynuli, kyrgyzské úřady už potvrdily 71 mrtvých.

Mezi cestujícími byli Číňané, Turci, Íránci a Kanaďané. Kyrgyzské úřady chtějí jmenný seznam obětí i přeživších zveřejnit v pondělí.

Nouzový východ byl zavřený

Vyšetřovatelé uvedli, že požár byl tak intenzivní, že řada obětí bude muset být identifikována pomocí DNA. "Když se letoun ocitl v plamenech, jedny z nouzových dveří byly zablokovány, lidé se proto natlačili k jedinému východu. Některá těla jsou spálena na uhel," uvedl vládní mluvčí.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví agentuře Reuters řekla, že 18 zraněných bylo převezeno do nemocnic v Biškeku.  

Mezi přeživšími je také pilot letounu, vyšetřovatelé s ním však zatím nemohli hovořit.

"Letadlo odstartovalo, krátce poté ohlásilo technické problémy a pokusilo se navrátit na letiště," řekla agentuře Reuters mluvčí letiště. Stroj se zřítil asi 30 kilometrů od hlavního města Biškeku.

Aerolinie byly na černém seznamu EU

Stroj patřil soukromé kyrgyzské společnosti Itek-Air, pronajatý ho však měla íránská firma. Letoun mířil z Biškeku do Teheránu.

Itek-Air je na seznamu rizikových aerolinek sestaveném Evropskou unií.

Kyrgyzský ministr dopravy uvedl, že letoun byl vyroben v roce 1979 a byl v dobrém stavu, poslední inspekcí prošel před dvěma měsíci.

Předseda vlády prohlásil, že podle prvních zpráv z vyšetřování došlo na palubě letadla k náhlému poklesu tlaku, který přiměl pilota, aby zažádal o nouzové přistání.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy