U Berlína hoří les, zásah hasičům komplikuje nevybuchlá munice z války

ČTK ČTK
27. 7. 2018 11:03
Požár komplikuje automobilovou dopravu. Hasiči mají plameny pod kontrolou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Berlín - Jihozápadně od Berlína hoří les. Komplikuje automobilovou dopravu, ale je pod kontrolou. Hasičům však zásah komplikuje dosud nevybuchlá munice z 2. světové války, ukrytá v tamní půdě, informovala agentura DPA.

Podle DPA hoří borovicový les poblíž obce Fichtenwalde, ležící asi 35 kilometrů jižně od německé metropole. Vyskytly se zprávy, že v důsledku požáru už část munice explodovala, a zasahující hasiči tak jsou v ohrožení.

Do boje proti lesnímu požáru poblíž dálniční křižovatky u Postupimi byl nasazen i armádní vrtulník. S pomocí policejního vrtulníku si úřady udržují přehled o situaci. Hasiči s plameny bojovali celou noc na dnešek, napsala DPA. Na místě pomáhá na 250 lidí.

Kvůli požáru se na okolních silnicích vytvořily dlouhé kolony, na dálnicích A9 a A10 jsou uzavírky.

Podobně jako velká část Evropy se i Německo v posledních měsících potýká s nezvykle horkým a suchým počasím. Úřady mnohde varovaly před velkým rizikem vzniku lesních požárů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Austrálii protestovaly desetitisíce lidí proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy