Na benzince v Iráku vybuchla bomba, zabila stovku lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 11. 2016 19:09
Na jih od Bagdádu explodovala na benzinové stanici bomba a zabila stovku lidí. K teroristickému útoku se posléze přihlásili džihádisté z organizace Islámský stát. Atentátník odpálil nálože na benzinové stanici, kde v tu chvíli stálo množství autobusů se šíity, kteří se vraceli z oslav svého významného svátku arbaín ve městě Karbalá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdád - Atentát spáchaný jižně od Bagdádu si vyžádal životy stovky lidí. Přihlásila se k němu radikální organizace Islámský stát.

Původně se hovořilo o 21 mrtvých. Podle agentury AFP je mezi mrtvými mnoho Íránců.

K útoku došlo ve vesnici Šúmalí na trase z jihoirácké Karbaly, kde se svátek slavil. Do Karbaly se v tomto období sjíždějí miliony šíitů nejenom z Iráku, ale také z jiných zemí, především z Íránu. "V době výbuchu bylo na benzínové stanici nejméně sedm autobusů s poutníky," citovala agentura AFP místního policistu. "Autobusy byly plné Íránců, Bahrajňanů a Iráčanů," uvedl jiný policejní zdroj. Šúmalí leží 120 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu a asi 80 kilometrů od Karbaly.

IS podobně jako další sunnitské extremistické organizace považuje šíity za odpadlíky od islámu, čímž zdůvodňuje útoky na ně. Období arbaínu bývalo i v minulosti poznamenáno útoky na šíity.

Arbaínem končí 40denní smutek připomínající smrt imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda. Husajn se svými spojenci zahynul v bitvě u Karbaly roku 680 a jeho smrt šíité oplakávají při svátku ášúrá. Poutníci při něm míří k mauzoleu, kde je imám pohřben. K rituálům patří mrskání, při němž teče krev v upomínce na Husajnovo utrpení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy