Na benzince v Iráku vybuchla bomba, zabila stovku lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 11. 2016 19:09
Na jih od Bagdádu explodovala na benzinové stanici bomba a zabila stovku lidí. K teroristickému útoku se posléze přihlásili džihádisté z organizace Islámský stát. Atentátník odpálil nálože na benzinové stanici, kde v tu chvíli stálo množství autobusů se šíity, kteří se vraceli z oslav svého významného svátku arbaín ve městě Karbalá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdád - Atentát spáchaný jižně od Bagdádu si vyžádal životy stovky lidí. Přihlásila se k němu radikální organizace Islámský stát.

Původně se hovořilo o 21 mrtvých. Podle agentury AFP je mezi mrtvými mnoho Íránců.

K útoku došlo ve vesnici Šúmalí na trase z jihoirácké Karbaly, kde se svátek slavil. Do Karbaly se v tomto období sjíždějí miliony šíitů nejenom z Iráku, ale také z jiných zemí, především z Íránu. "V době výbuchu bylo na benzínové stanici nejméně sedm autobusů s poutníky," citovala agentura AFP místního policistu. "Autobusy byly plné Íránců, Bahrajňanů a Iráčanů," uvedl jiný policejní zdroj. Šúmalí leží 120 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu a asi 80 kilometrů od Karbaly.

IS podobně jako další sunnitské extremistické organizace považuje šíity za odpadlíky od islámu, čímž zdůvodňuje útoky na ně. Období arbaínu bývalo i v minulosti poznamenáno útoky na šíity.

Arbaínem končí 40denní smutek připomínající smrt imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda. Husajn se svými spojenci zahynul v bitvě u Karbaly roku 680 a jeho smrt šíité oplakávají při svátku ášúrá. Poutníci při něm míří k mauzoleu, kde je imám pohřben. K rituálům patří mrskání, při němž teče krev v upomínce na Husajnovo utrpení.

 

Právě se děje

Další zprávy