U ambasády USA v Ankaře se střílelo, nikdo nebyl zraněn

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2018 17:49
Turecká policie odpoledne podle agentury Anadolu zadržela v souvislosti s útokem jednoho člověka.
U americké ambasády v Ankaře se střílelo. Nikdo nebyl zraněn | Video: Reuters

Ankara - Neznámý útočník dnes časně ráno několikrát vystřelil z auta na americkou ambasádu v Ankaře a ujel. Nikdo nebyl zraněn, informovala televize CNN Türk. Turecká policie odpoledne podle agentury Anadolu zadržela v souvislosti s útokem jednoho člověka. Turecko incident, který se stal v době napjatých vzájemných vztahů, odsoudilo a posílilo ochranu amerických diplomatických misí.

Podle prvních zpráv útočník odjel v bílém voze, jehož poznávací značku se nepodařilo rozpoznat. Výstřely zazněly kolem půl šesté ráno místního času (okolo 4:30 SELČ). Několik střel rozbilo okno místnosti, v níž sedí ochranka ambasády.

Vztahy obou partnerských zemí z NATO se v poslední době zkomplikovaly mimo jiné kvůli obchodním sporům, na jejichž počátku bylo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odpověděl prudkým zvýšením cel na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku.

Už před uvalením cel USA zavedly sankce vůči dvěma tureckým ministrům kvůli zadržování amerického pastora Andrewa Brunsona, který v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže. Ankara, která po USA požaduje vydání duchovního Fethulaha Gulena spojovaného s předloňským neúspěšným pokusem o puč, reagovala sankcemi vůči dvěma americkými ministrům.

Erdoganův mluvčí dnešní útok označil za pokus "vytvořit chaos". "Turecko je bezpečná země a všechny zastupitelské úřady mají zákonem zaručenou ochranu," uvedl mluvčí Ibrahim Kalin na twitteru.

Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že posílilo ochranu bezpečnosti amerických diplomatů a dalších zaměstnanců v Turecku. Mluvčí americké ambasády poděkoval turecké policii za "rychlou reakci".

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy