reklama
 
 

Tyto trenýrky nikdo nespálí, vzkazuje londýnská galerie návštěvníkům

21. 7. 2018 15:04
Gigantické trenýrky podobné těm, které nedávno spálil prezident Miloš Zeman, vlají od pátku v Londýně.

Londýn - Galerie, která sídlí v londýnské čtvrti Shoreditch, vyvěsila v pátek na svá okna obří rudé trenýrky. Umělecké dílo, které zhotovila skupina Ztohoven a jež vypadá jako několikanásobně větší kopie trenýrek spálených v polovině června na Hradě, tu bude viset do konce července. 

Kulturní komunitní centrum Red Gallery si "Trenky" vybralo jako svojí poslední instalaci předtím, než po osmi letech ukončí svou činnost, což se stane 31. července.

"‘Trenky pražské guerillové skupiny Ztohoven reprezentují politický populismus v post-demokratické éře, ale také fundamentální pochybnosti o roli ‘hlavy státu’ v současném politickém systému," vysvětluje galerie na svých stránkách, proč trenýrky vyvěsila.

Galerie píše, že trenky vyvěšuje s potěšením a snaží se tím podpořit avantgardní politický aktivismus. Připomíná také, že prezident Miloš Zeman, který nechal původní umělecké dílo spálit, používá podobnou populistickou rétoriku jako Donald Trump nebo Nigel Farage a je známý nenávistí k novinářům a náklonností k Rusku a Číně.

Původní rudé trenýrky vyvěsili tři členové skupiny Ztohoven před třemi lety na Pražském hradě místo prezidentské standarty a dva z nich - David Hons a Matěj Hájek - za to dostali půlroční podmínku a povinnost uhradit škodu 63 tisíc korun. Poslední z trojice výtvarníků Filip Crhák mezitím zemřel. 

Zeman letos v červnu přikázal hradním hasičům, aby červené trenýrky před zraky novinářů pozvaných do Lumbeho zahrady u Pražského hradu spálili.

Prezident akci označil za happening, který má ukázat, že čas spodního prádla v politice skončil. "Červené trenýrky mají opravdu výživnou hodnotu, skvěle hoří," liboval si při akci prezident.

"Tyhle rudé trenýrky žádný politik nespálí," komentuje svou poslední instalaci Red Gallery.

Video: Co ke spáleným trenkám říká Roman Týc ze Ztohoven

Prezidentská standarta pořád existuje, symbolizuje příběh tohoto státu. Odejmuli a rozstříhali jsme pouze horní vrstvy, říká Roman Týc ze Ztohoven | Video: DVTV, Martin Veselovský |  25:48

autor: Iva Špačková | 21. 7. 2018 15:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama