Tyto trenýrky nikdo nespálí, vzkazuje londýnská galerie návštěvníkům

Iva Špačková Iva Špačková
21. 7. 2018 15:04
Gigantické trenýrky podobné těm, které nedávno spálil prezident Miloš Zeman, vlají od pátku v Londýně.
Trenýrky vyvěšené v londýnském centru Red Gallery.
Trenýrky vyvěšené v londýnském centru Red Gallery. | Foto: https://redgalleryldn.com

Londýn - Galerie, která sídlí v londýnské čtvrti Shoreditch, vyvěsila v pátek na svá okna obří rudé trenýrky. Umělecké dílo, které zhotovila skupina Ztohoven a jež vypadá jako několikanásobně větší kopie trenýrek spálených v polovině června na Hradě, tu bude viset do konce července. 

Kulturní komunitní centrum Red Gallery si "Trenky" vybralo jako svojí poslední instalaci předtím, než po osmi letech ukončí svou činnost, což se stane 31. července.

"‘Trenky pražské guerillové skupiny Ztohoven reprezentují politický populismus v post-demokratické éře, ale také fundamentální pochybnosti o roli ‘hlavy státu’ v současném politickém systému," vysvětluje galerie na svých stránkách, proč trenýrky vyvěsila.

Galerie píše, že trenky vyvěšuje s potěšením a snaží se tím podpořit avantgardní politický aktivismus. Připomíná také, že prezident Miloš Zeman, který nechal původní umělecké dílo spálit, používá podobnou populistickou rétoriku jako Donald Trump nebo Nigel Farage a je známý nenávistí k novinářům a náklonností k Rusku a Číně.

Původní rudé trenýrky vyvěsili tři členové skupiny Ztohoven před třemi lety na Pražském hradě místo prezidentské standarty a dva z nich - David Hons a Matěj Hájek - za to dostali půlroční podmínku a povinnost uhradit škodu 63 tisíc korun. Poslední z trojice výtvarníků Filip Crhák mezitím zemřel. 

Zeman letos v červnu přikázal hradním hasičům, aby červené trenýrky před zraky novinářů pozvaných do Lumbeho zahrady u Pražského hradu spálili.

Prezident akci označil za happening, který má ukázat, že čas spodního prádla v politice skončil. "Červené trenýrky mají opravdu výživnou hodnotu, skvěle hoří," liboval si při akci prezident.

"Tyhle rudé trenýrky žádný politik nespálí," komentuje svou poslední instalaci Red Gallery.

Video: Co ke spáleným trenkám říká Roman Týc ze Ztohoven

Prezidentská standarta pořád existuje, symbolizuje příběh tohoto státu. Odejmuli a rozstříhali jsme pouze horní vrstvy, říká Roman Týc ze Ztohoven | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy