Tymošenková, ukrajinská železná lady, končí

Radim Klekner Radim Klekner
3. 3. 2010 15:45
Ukrajinský parlament vyslovil nedůvěru vládě, nový kabinet sestaví spojenci prezidenta Janukovyče.
Julyje Tymošenková opouští křeslo předsedkyně vlády.
Julyje Tymošenková opouští křeslo předsedkyně vlády. | Foto: Reuters

Kyjev - Vůdcové někdejší "oranžové revoluce" na Ukrajině opouštějí kolbiště jeden po druhém. Po bývalém prezidentu Viktoru Juščenkovi teď došlo na premiérku Julyji Tymošenkovou.

Vítěz nedávných prezidentských voleb Viktor Janukovyč našel v parlamentu v Kyjevě dostatek spojenců, aby vládu Tymošenkové sesadil. Pro vyslovení nedůvěry jejímu kabinetu se vyslovilo 243 ze 450 poslanců.

Janukovyčova Strana regionů teď bude mít třicet dní na to, aby sestavila novou vládní koalici. Pokud se jí nepodaří vytvořit vládu do dvou měsíců, bude muset prezident vypsat předčasné volby.

Tymošenková před hlasováním čelila ostré kritice ze strany opozice.

"Roky vlády Julyje Tymošenkové vejdou do historie Ukrajiny jako roky neopakovatelného úpadku všech sfér našeho života," hřímal od řečnického pultu poslanec Strany regionů Nikolaj Azarov.

Odstupující premiérka je ale zcela opačného názoru. Hned na příští úterý svolala mítink svých stoupenců, na kterém hodlá vytvořit "širokou frontu demokratických sil", s jejíž pomocí chce čelit Janukovyčovi.

Tymošenkovou opustili spojenci

Pro demisi kabinetu hlasovalo nejméně třicet čtyři poslanců vládní koalice včetně 15 zástupců formace Naše Ukrajina - Národní sebeobrana. Ta předsedkyni vlády v roce 2004 podporovala v boji proti Janukovyčovi, jenž byl tehdy obviněn z toho, že nechal zfalšovat prezidentské volby.

Tymošenková usilovala o dialog s Ruskem více nežli Juščenko, jejímu pádu to ale nezabránilo.
Tymošenková usilovala o dialog s Ruskem více nežli Juščenko, jejímu pádu to ale nezabránilo. | Foto: Reuters

"Rozhovory nebudou jednoduché, vláda by ale mohla být vytvořena do několika dní," zdůraznil v rozhovoru pro agenturu Reuters místopředseda Strany  regionů a někdejší ukrajinský ministr financí Mykola Azarov. Ten by se mohl stát novým ministerským předsedou.

Strana regionů je nyní největší parlamentní frakcí. Má 171 poslanců, k většině jich potřebuje 226. Vedle komunistů a nacionalistické Naší Ukrajiny se novým Janukovyčovým spojencem podle všeho stanou také centristé vedení předsedou parlamentu Vlodymyrem Lytvynem.

Očekává se příklon k Rusku

Ukrajina nezbytně potřebuje stabilní vládu poté, co ekonomická krize srazila v loňském roce hrubý domácí produkt o patnáct procent. Kyjev chce zahájit s Mezinárodním měnovým fondem rozhovory o finanční pomoci ve výši přibližně 16 miliard dolarů.

Pomník padlým ve 2.světové válce, symbol rusko-ukrajinského přátelství.
Pomník padlým ve 2.světové válce, symbol rusko-ukrajinského přátelství. | Foto: Martin Novák

Ačkoliv Janukovyč po svém volebním vítězství, kdy porazil právě Tymošenkovou, slíbil spolupracovat se Západem a jeho první zahraniční cesta směřovala do Bruselu jako sídla EU, očekává se, že se jeho země opět více přimkne k Rusku. Nejenom z toho důvodu, že rozsáhlé oblasti na východě země jsou obývány ruskojazyčnou menšinou.

Moskva Kyjevu zajišťuje životně důležité dodávky ropy a zemního plynu. Na Juščenkovovy snahy o zahájení vstupních rozhovorů s Evropskou unií a NATO reagoval Kreml vždy velmi nedůtklivě.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy