Tymošenková nepodpoří Zelenského ani Porošenka. Nedokážou skoncovat s bídou, řekla

ČTK ČTK
2. 4. 2019 12:37
Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která podle výsledků nedělního hlasování ztratila šanci stát se hlavou státu, prohlásila, že v druhém kole prezidentských voleb nepodpoří ani jednoho ze dvou postupujících rivalů, herce Volodymyra Zelenského ani stávajícího prezidenta Petra Porošenka. "Ani jeden není s to zvládnout výzvy stojící před zemí. Nedokážou skoncovat ani s válkou, ani s bídou," prohlásila na tiskové konferenci.
Julija Tymošenková
Julija Tymošenková | Foto: Reuters

Tymošenková podle agentury Interfax-Ukrajina obvinila Porošenka, že postoupil do druhého kola vinou falšování. Výsledky voleb ale nenapadne, protože nevěří, že u ukrajinských soudů lze dosáhnout spravedlnosti.

Podle předběžných výsledků z téměř 99 procent volebních okrsků komik Zelenskyj zvítězil s velikou převahou 30 procent hlasů, zatímco Porošenko získal necelých 16 procent hlasů. O vítězi Ukrajinci rozhodnou 21. dubna.

Zelenskyj získal 5,6 milionu hlasů, tedy více než jeho dva největší soupeři dohromady. Porošenka podpořily téměř tři miliony voličů. Prezident skoro o půl milionu hlasů předstihl Tymošenkovou. Ta s podporou téměř 2,5 milionu Ukrajinců (13,39 procenta) skončila na třetí, nepostupové příčce.

Před pěti lety byl Porošenko zvolen hned v prvém kole nadpoloviční většinou hlasů.

Silná podpora jednačtyřicetiletému Zelenskému podle agentury AP odráží touhu veřejnosti po novém vůdci, který by nebyl spjat se zkorumpovanými elitami a mohl nabídnout nový přístup k pětiletému konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Zelenskyj po vzoru postavy, kterou hraje v populárním sitcomu Sluha národa, učinil z boje proti korupci hlavní téma své kandidatury. Vybízí také k přímým jednáním s Ruskem.

Třiapadesátiletý Porošenko, který před zvolením prezidentem získal velké jmění podnikáním v cukrovinkách, se musí vyrovnat s poklesem podpory svého vládnutí vinou zhoršující se ekonomické situace a prudkého poklesu životní úrovně. V kampani stávající prezident sázel na sliby porážky povstalců v Donbasu a opětovného získání Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a jeho útěku ze země. Západ v odvetě za anexi a konflikt v Donbasu uvalil na Rusko sankce.

Svého soupeře Zelenského označuje Porošenko za loutku oligarchy Ihora Kolomojského, který po konfliktu s prezidentem žije v exilu. Zelenskyj tato nařčení odmítá.

Server Politico poznamenal, že ve druhém kole budou mít Ukrajinci na výběr mezi zachováním dosavadního stavu a neznámým, a právě frustrace z nynější situace podle Politica otevřela Zelenskému dveře k úspěchu.

Video: Volodymyr Zelenskyj komentuje výsledky víkendových voleb

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
před 27 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy