Tymošenková nepodpoří Zelenského ani Porošenka. Nedokážou skoncovat s bídou, řekla

ČTK ČTK
2. 4. 2019 12:37
Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která podle výsledků nedělního hlasování ztratila šanci stát se hlavou státu, prohlásila, že v druhém kole prezidentských voleb nepodpoří ani jednoho ze dvou postupujících rivalů, herce Volodymyra Zelenského ani stávajícího prezidenta Petra Porošenka. "Ani jeden není s to zvládnout výzvy stojící před zemí. Nedokážou skoncovat ani s válkou, ani s bídou," prohlásila na tiskové konferenci.
Julija Tymošenková
Julija Tymošenková | Foto: Reuters

Tymošenková podle agentury Interfax-Ukrajina obvinila Porošenka, že postoupil do druhého kola vinou falšování. Výsledky voleb ale nenapadne, protože nevěří, že u ukrajinských soudů lze dosáhnout spravedlnosti.

Podle předběžných výsledků z téměř 99 procent volebních okrsků komik Zelenskyj zvítězil s velikou převahou 30 procent hlasů, zatímco Porošenko získal necelých 16 procent hlasů. O vítězi Ukrajinci rozhodnou 21. dubna.

Zelenskyj získal 5,6 milionu hlasů, tedy více než jeho dva největší soupeři dohromady. Porošenka podpořily téměř tři miliony voličů. Prezident skoro o půl milionu hlasů předstihl Tymošenkovou. Ta s podporou téměř 2,5 milionu Ukrajinců (13,39 procenta) skončila na třetí, nepostupové příčce.

Před pěti lety byl Porošenko zvolen hned v prvém kole nadpoloviční většinou hlasů.

Silná podpora jednačtyřicetiletému Zelenskému podle agentury AP odráží touhu veřejnosti po novém vůdci, který by nebyl spjat se zkorumpovanými elitami a mohl nabídnout nový přístup k pětiletému konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Zelenskyj po vzoru postavy, kterou hraje v populárním sitcomu Sluha národa, učinil z boje proti korupci hlavní téma své kandidatury. Vybízí také k přímým jednáním s Ruskem.

Třiapadesátiletý Porošenko, který před zvolením prezidentem získal velké jmění podnikáním v cukrovinkách, se musí vyrovnat s poklesem podpory svého vládnutí vinou zhoršující se ekonomické situace a prudkého poklesu životní úrovně. V kampani stávající prezident sázel na sliby porážky povstalců v Donbasu a opětovného získání Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a jeho útěku ze země. Západ v odvetě za anexi a konflikt v Donbasu uvalil na Rusko sankce.

Svého soupeře Zelenského označuje Porošenko za loutku oligarchy Ihora Kolomojského, který po konfliktu s prezidentem žije v exilu. Zelenskyj tato nařčení odmítá.

Server Politico poznamenal, že ve druhém kole budou mít Ukrajinci na výběr mezi zachováním dosavadního stavu a neznámým, a právě frustrace z nynější situace podle Politica otevřela Zelenskému dveře k úspěchu.

Video: Volodymyr Zelenskyj komentuje výsledky víkendových voleb

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy