Tymošenková nepodpoří Zelenského ani Porošenka. Nedokážou skoncovat s bídou, řekla

ČTK ČTK
2. 4. 2019 12:37
Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která podle výsledků nedělního hlasování ztratila šanci stát se hlavou státu, prohlásila, že v druhém kole prezidentských voleb nepodpoří ani jednoho ze dvou postupujících rivalů, herce Volodymyra Zelenského ani stávajícího prezidenta Petra Porošenka. "Ani jeden není s to zvládnout výzvy stojící před zemí. Nedokážou skoncovat ani s válkou, ani s bídou," prohlásila na tiskové konferenci.
Julija Tymošenková
Julija Tymošenková | Foto: Reuters

Tymošenková podle agentury Interfax-Ukrajina obvinila Porošenka, že postoupil do druhého kola vinou falšování. Výsledky voleb ale nenapadne, protože nevěří, že u ukrajinských soudů lze dosáhnout spravedlnosti.

Podle předběžných výsledků z téměř 99 procent volebních okrsků komik Zelenskyj zvítězil s velikou převahou 30 procent hlasů, zatímco Porošenko získal necelých 16 procent hlasů. O vítězi Ukrajinci rozhodnou 21. dubna.

Zelenskyj získal 5,6 milionu hlasů, tedy více než jeho dva největší soupeři dohromady. Porošenka podpořily téměř tři miliony voličů. Prezident skoro o půl milionu hlasů předstihl Tymošenkovou. Ta s podporou téměř 2,5 milionu Ukrajinců (13,39 procenta) skončila na třetí, nepostupové příčce.

Před pěti lety byl Porošenko zvolen hned v prvém kole nadpoloviční většinou hlasů.

Silná podpora jednačtyřicetiletému Zelenskému podle agentury AP odráží touhu veřejnosti po novém vůdci, který by nebyl spjat se zkorumpovanými elitami a mohl nabídnout nový přístup k pětiletému konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Zelenskyj po vzoru postavy, kterou hraje v populárním sitcomu Sluha národa, učinil z boje proti korupci hlavní téma své kandidatury. Vybízí také k přímým jednáním s Ruskem.

Třiapadesátiletý Porošenko, který před zvolením prezidentem získal velké jmění podnikáním v cukrovinkách, se musí vyrovnat s poklesem podpory svého vládnutí vinou zhoršující se ekonomické situace a prudkého poklesu životní úrovně. V kampani stávající prezident sázel na sliby porážky povstalců v Donbasu a opětovného získání Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a jeho útěku ze země. Západ v odvetě za anexi a konflikt v Donbasu uvalil na Rusko sankce.

Svého soupeře Zelenského označuje Porošenko za loutku oligarchy Ihora Kolomojského, který po konfliktu s prezidentem žije v exilu. Zelenskyj tato nařčení odmítá.

Server Politico poznamenal, že ve druhém kole budou mít Ukrajinci na výběr mezi zachováním dosavadního stavu a neznámým, a právě frustrace z nynější situace podle Politica otevřela Zelenskému dveře k úspěchu.

Video: Volodymyr Zelenskyj komentuje výsledky víkendových voleb

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy