Tymošenková bude ukrajinskou premiérkou

pav, Reuters
6. 12. 2007 9:52
Vůdkyni Oranžové revoluce pověřil prezident
Julia Tymošenková přijímá první gratulace k průběžným volebním výsledkům.
Julia Tymošenková přijímá první gratulace k průběžným volebním výsledkům. | Foto: Reuters

Kyjev - Prezident Viktor Juščenko dnes jmenoval ministerskou předsedkyní Julii Tymošenkovou.

Ukrajinská koalice, která sdružuje zástupce tzv. oranžového tábora, navrhla expremiérku do čela nové vlády, jež se stále rodí po parlamentních volbách z konce září.

Dvoučlenná koalice, kterou tvoří Blok Julie Tymošenkové (BJUT) a strana Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka,  nominaci jednomyslně podpořila.

Vláda s těsnou většinou

"Pokud má kandidatura nezíská podporu, budeme pracovat v opozici," sdělila novinářům už dříve Tymošenková. Její koalice má v 450místném jednokomorovém parlamentu těsnou většinu 227 křesel.

Jak píše agentura Reuters, komentátoři měli o životaschopnosti takové vlády vážné pochybnosti. Objevují se spekulace, že někteří z prezidentových stoupenců, ba dokonce i Juščenko sám, nejsou o správnosti jmenování Tymošenkové, jeho někdejší spolubojovnice, do čela vlády přesvědčeni.

Z postu premiérky už ji jednou odvolával, a to jen několik měsíců po vítězství "Oranžové revoluce", která jej vynesla k moci.

Mnohé ze slibů, které tehdy vůdci prozápadního tábora lidem dávali, zůstávají nesplněny a Juščenkův rival, šéf momentálně dosluhujícího kabinetu Viktor Janukovyč, se nadále těší velké podpoře u té části obyvatelstva, která spatřuje budoucnost spíše v orientaci země na Rusko než na nejistou vizi členství v Evropské unii.

 

Právě se děje

Další zprávy