Tygři zabíjejí. Jejich populace podle zoologů roste

Radim Klekner Radim Klekner
1. 8. 2011 19:40
V některých oblastech Indie se za posledních pět let zvýšily stavy o pětinu
Tygří populace je po léta ohrožena vyhynutím, v posledních letech však počty tygrů v rezervacích stoupají
Tygří populace je po léta ohrožena vyhynutím, v posledních letech však počty tygrů v rezervacích stoupají | Foto: Wikipedia.cz

Kalkata - Počet útoků tygrů na lidi, zaznamenaných v uplynulých letech v Indii, neustále roste. Podle ochranářů je tento trend důkazem toho, že tygří populace je na vzestupu.

Potvrzují to ostatně i čísla, získaná pozorováním více než dvě stě kilogramů vážících predátorů ve volné přírodě.

V sedmnácti "tygřích státech" napočítali zoologové 1706 tygrů. To je o jednu pětinu více než před pěti lety. Jedná se o největší nárůst zaznamenaný od šedesátých let, kdy začali tygři rychle vymírat.

Ochránci přírody přitom upozorňují na fakt, že šelmám se relativně dobře daří v rezervacích, jinde je jejich populace i nadále na ústupu. V oblastech bezprostředně sousedících s rezervacemi zároveň vzrostl počet tygřích útoků na lidi.

Jedním z nejlepších příkladů je Corbettův národní park ve svazovém státě Uttarákhand na severu Indie. V roce 2006 zde bylo napočítáno 164 tygrů, dnes jich tu žije 214.

Sloní koridory

Aby podpořili tygří populaci, vytvořili ochranáři speciální "sloní koridory", což jsou migrační stezky, po nichž se pohybují nejen velcí chobotnatci, nýbrž také celá řada dalších živočichů. Sloni i tygři po nich mohou přecházet z jedné oblasti do druhé a místní obyvatelstvo sem má zakázán přístup.

Svého tygra má snad každá zoologická zahrada, ve volné přírodě však přežívá jen tři tisíce kusů
Svého tygra má snad každá zoologická zahrada, ve volné přírodě však přežívá jen tři tisíce kusů | Foto: Zoo Ostrava

"Pokud se nám podaří udržet tyto koridory, neexistuje důvod, proč by počty tygrů měly znovu klesnout," řekl deníku The Independent výkonný ředitel Světového půdního fondu (WLT) John Burton. "Mají zde dostatek potravy - jelínků i divokých prasat."

Úspěch ochranářů má ale svou stinnou stránku právě v nárůstu počtu osob, na něž tygři zaútočili.

Jen u vesnice Sunderkhal byly od listopadu loňského roku zaregistrovány desítky tygřích útoků. Pro sedm vesničanů skončily tragicky. V předchozích pěti letech zde nedošlo k jedinému útoku tohoto přísně chráněného predátora.

Tygři mají v Indii každým rokem na svědomí desítky vesničanů, obětmi jsou především ženy. Ty byly nejčastěji zabity při práci na kraji pralesa, když seděly či dřepěly.

Podle Claye Nielsena, zoologa z univerzity v Carbondale ve státě Illinois, neútočí ale tygři primárně na lidi. Dřepící ženy pokládají za makaky, kteří na zemi často zaujímají obdobnou pozici.

Ve světě dnes žije ve volné přírodě na tři tisíce tygrů, z toho polovina v Indii. Ještě v šedesátých letech bylo v zemi napočítáno na 25 tisíc těchto šelem.

Do celosvětového programu na záchranu tygra, jehož cílem je do roku 2020 navýšit počet tygrů na deset tisíc kusů, je zapojeno na půl milionu dobrovolníků a 35 tisíc profesionálních biologů.

 

Právě se děje

Další zprávy