Diktátoři už do Ženevy nelétají v utajení. Jejich cestu sleduje Twitter

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 10. 2016 17:57
V Ženevě mají kromě politiků usilujících o mír své zájmy také diktátoři z různých koutů světa. Ústavní činitelé z Kazachstánu, Ázerbájdžánu nebo Rovníkové Guineje vždy žili v domnění, že jejich cesty do švýcarského města probíhají v naprostém utajení. Proti jejich podezřelým činnostem v hlavním městě míru se ale rozhodl zakročit novinář Francois Pilet. Díky pokročilému systému pozorování letadel detailně informuje o každém jejich příletu do Ženevy i následném odletu.
Letadlo běloruských aerolinek Belavia.
Letadlo běloruských aerolinek Belavia. | Foto: Wikipedia Commons

Ženeva – Autoritářští politici, kteří cestují do Švýcarska (mnohdy kvůli tajným kontům v místních bankách), mají zase o něco těžší život. Zkomplikoval jim ho twitterový robot GVA Dictator Alert, jenž tweetuje o všech jejich cestách do Ženevy, napsal server The Verge.

"Ahoj, tak už jste tady a celý svět to ví," komentuje unikání projekt jeho autor – švýcarský investigativní novinář Francois Pilet.

Na účtu @GVA_Watcher, který vznikl v dubnu letošního roku, se objeví všechny potřebné informace o odletu či příletu, jakmile GPS informaci zachytí.

Nechybí identifikační číslo letadla ani přesné datum a čas vzlétnutí a přistání.

Velmi utajovaný svět

Podle Pileta je cílem zvýšit transparentnost "velmi utajovaného světa", tedy zjistit více podrobností o pochybných jednáních a obchodech diktátorů v Ženevě.

Domnívá se, že někteří z diktátorů mohou do hlavního města míru cestovat oprávněně za politickými záležitostmi. V téměř dvousettisícovém městě se nachází sídla několika mezinárodních organizací, například OSN, Mezinárodního červeného kříže či Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Zároveň ale upozorňuje, že za tajnými výlety se může stejně tak skrývat praní špinavých peněz nebo snaha vyhnout se placení daní.

V současnosti je pod drobnohledem osmdesát různých letadel, která pocházejí ze států, jež Index demokracie z roku 2015 vyhodnotil jako autoritářské. Zatím jde o celkem dvacet zemí z tohoto seznamu včetně Ázerbájdžánu, Bahrajnu, Kataru, Ruska, Kazachstánu, Saúdské Arábie nebo Běloruska.

Data sbírá letecký pozorovatel, který pro průzkum zřídil speciální vysílací anténu, která zachycuje činnost na ženevském letišti každou hodinu. Zařízení přijímá takzvané ADS-B signály. Sledovací ADS-B systém slouží jako radarový odpovídač, který umí zachytit identifikační číslo letadla i sledovat polohu stroje.

Švýcarský žurnalista poprvé přišel s myšlenkou internetového robota GVA Dictator Alert, když psal článek o diktátorovi z Rovníkové Guineje. Tamní prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo autoritářsky vládne v přímořském africkém státu už více než 35 let. Podle Piletova zjištění v minulosti cestoval do Ženevy mnohokrát, a to i s leteckými společnosti z Rovníkové Guineje, které jsou na seznamu leteckých společností zakázaných v Evropské unii.

"Myslím, že pokaždé, když zaznamenáme letadlo, dejme tomu z Rovníkové Guineje, měli bychom se nad tím zamyslet," upozorňuje Pilet.

"Proč sem ten člověk cestuje? Je to kvůli diplomatickým záměrům – jeho zemští představitelé tu mají politické jednání? Nebo snad do Ženevy jedou proto, aby tu ukryli peníze, které ukradli svým občanům?" zamýšlí se.

Unikátní projekt na jedné z nejpoužívanějších sociálních sítí by mohl vést také k zastrašení některých diktátorů, kteří byli doposud zvyklí na to, že jejich obchodní a jiné aktivity ve Švýcarsku probíhaly v naprostém utajení.

Pilet doufá, že se v budoucnosti podaří sbírat data i po zbytku Evropy. Rád by také dostal pod kontrolu činnost soukromých tryskáčů, lodí a jacht.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy