Diktátoři už do Ženevy nelétají v utajení. Jejich cestu sleduje Twitter

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 10. 2016 17:57
V Ženevě mají kromě politiků usilujících o mír své zájmy také diktátoři z různých koutů světa. Ústavní činitelé z Kazachstánu, Ázerbájdžánu nebo Rovníkové Guineje vždy žili v domnění, že jejich cesty do švýcarského města probíhají v naprostém utajení. Proti jejich podezřelým činnostem v hlavním městě míru se ale rozhodl zakročit novinář Francois Pilet. Díky pokročilému systému pozorování letadel detailně informuje o každém jejich příletu do Ženevy i následném odletu.
Letadlo běloruských aerolinek Belavia.
Letadlo běloruských aerolinek Belavia. | Foto: Wikipedia Commons

Ženeva – Autoritářští politici, kteří cestují do Švýcarska (mnohdy kvůli tajným kontům v místních bankách), mají zase o něco těžší život. Zkomplikoval jim ho twitterový robot GVA Dictator Alert, jenž tweetuje o všech jejich cestách do Ženevy, napsal server The Verge.

"Ahoj, tak už jste tady a celý svět to ví," komentuje unikání projekt jeho autor – švýcarský investigativní novinář Francois Pilet.

Na účtu @GVA_Watcher, který vznikl v dubnu letošního roku, se objeví všechny potřebné informace o odletu či příletu, jakmile GPS informaci zachytí.

Nechybí identifikační číslo letadla ani přesné datum a čas vzlétnutí a přistání.

Velmi utajovaný svět

Podle Pileta je cílem zvýšit transparentnost "velmi utajovaného světa", tedy zjistit více podrobností o pochybných jednáních a obchodech diktátorů v Ženevě.

Domnívá se, že někteří z diktátorů mohou do hlavního města míru cestovat oprávněně za politickými záležitostmi. V téměř dvousettisícovém městě se nachází sídla několika mezinárodních organizací, například OSN, Mezinárodního červeného kříže či Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Zároveň ale upozorňuje, že za tajnými výlety se může stejně tak skrývat praní špinavých peněz nebo snaha vyhnout se placení daní.

V současnosti je pod drobnohledem osmdesát různých letadel, která pocházejí ze států, jež Index demokracie z roku 2015 vyhodnotil jako autoritářské. Zatím jde o celkem dvacet zemí z tohoto seznamu včetně Ázerbájdžánu, Bahrajnu, Kataru, Ruska, Kazachstánu, Saúdské Arábie nebo Běloruska.

Data sbírá letecký pozorovatel, který pro průzkum zřídil speciální vysílací anténu, která zachycuje činnost na ženevském letišti každou hodinu. Zařízení přijímá takzvané ADS-B signály. Sledovací ADS-B systém slouží jako radarový odpovídač, který umí zachytit identifikační číslo letadla i sledovat polohu stroje.

Švýcarský žurnalista poprvé přišel s myšlenkou internetového robota GVA Dictator Alert, když psal článek o diktátorovi z Rovníkové Guineje. Tamní prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo autoritářsky vládne v přímořském africkém státu už více než 35 let. Podle Piletova zjištění v minulosti cestoval do Ženevy mnohokrát, a to i s leteckými společnosti z Rovníkové Guineje, které jsou na seznamu leteckých společností zakázaných v Evropské unii.

"Myslím, že pokaždé, když zaznamenáme letadlo, dejme tomu z Rovníkové Guineje, měli bychom se nad tím zamyslet," upozorňuje Pilet.

"Proč sem ten člověk cestuje? Je to kvůli diplomatickým záměrům – jeho zemští představitelé tu mají politické jednání? Nebo snad do Ženevy jedou proto, aby tu ukryli peníze, které ukradli svým občanům?" zamýšlí se.

Unikátní projekt na jedné z nejpoužívanějších sociálních sítí by mohl vést také k zastrašení některých diktátorů, kteří byli doposud zvyklí na to, že jejich obchodní a jiné aktivity ve Švýcarsku probíhaly v naprostém utajení.

Pilet doufá, že se v budoucnosti podaří sbírat data i po zbytku Evropy. Rád by také dostal pod kontrolu činnost soukromých tryskáčů, lodí a jacht.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy