Tvrdý direkt: Tak energy drinky můžou rozhodit srdce

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 3. 12. 2013 13:06
Energy drinky rozhodně nejsou pro děti či lidi se srdečními chorobami, varují vědci.
Foto: Aktuálně.cz

Bonn - Oblíbené energetické nápoje mohou být nebezpečné pro srdce. Vědci zjistili, že ještě hodinu po vypití tluče srdce silněji. Pití těchto produktů rozhodně nedoporučují dětem či lidem se srdeční chorobou.

Britský server BBC cituje studii vědců z bonnské univerzity v Německu. Ti sledovali činnost srdce sedmnácti lidí po vypití energetického nápoje. Jejich srdce, respektive jeho levá síň, se hodinu po požití stahovalo prudčeji.

Podle vědců dosud nebylo přesně známo, jaký vliv tyto "energy drinky" mají na funkci srdce. Vědělo se nicméně, že obsahují až třikrát více kofeinu než káva nebo cola.

A samozřejmě jsou známé mnohé vedlejší účinky vysokého příjmu kofeinu jako rychlejší tep, bušení srdce či zvýšení krevního tlaku. "V extrémních podobách může dojít ke křečím nebo i náhlé smrti, " pokračuje BBC.

Při kontrakci (stahu) levé síně je krev přečerpána do levé komory. Z levé komory začíná srdečnice (aorta), kterou je krev rozváděna do tepen celého těla. A právě tyto stahy levé síně začaly být hodinu po vypití nápoje silnější.

"Ukázali jsme, že spotřeba energetického nápoje má krátkodobý vliv na srdeční kontraktilitu (stažlivost)," cituje BBC doktora Jonase Dornera. "Nevíme přesně, jak a zda má tato větší stažlivost srdce dopady na každodenní činnosti nebo na sportovní výkon," dodává.

Německý tým vědců nicméně apeluje na děti a lidi s nepravidelnou srdeční činností, aby se těmto nápojům raději vyhnuli. Přidává se k nim i Britská asociace nealkoholických nápojů a upozorňuje, že "energy drinky" nejsou pro děti.

 

Právě se děje

Další zprávy