Ruská armáda v Sýrii vystřelila rakety S-300 na izraelské stíhačky, tvrdí stanice

ČTK ČTK
17. 5. 2022 10:48
Ruská armáda v Sýrii poprvé použila své protiletadlové rakety S-300 proti izraelským letadlům, oznámila to izraelská televize. Židovský stát na syrském území útočí na cíle Íránu a jeho libanonského spojence Hizballáhu.
Izraelská stíhačka F-16.
Izraelská stíhačka F-16. | Foto: Israeli Air Force/Wikimedia Commons

Izrael tyto útoky odůvodňuje snahou zamezit Hizballáhu vyzbrojovat se íránskými zbraněmi a přibližovat íránské pozice v Sýrii k izraelské hranici. Rusko, které je spojencem Damašku a má v Sýrii své vojáky, dosud těmto operacím nebránilo.

Izraelský televizní kanál 13 bez uvedení svého zdroje oznámil, že při pátečním izraelském útoku v syrské provincii Hamá Rusové vypálili na izraelská letadla rakety S-300. Podle televize to může znamenat zásadní obrat ve vztahu Moskvy k Izraeli.

Systém protivzdušné obrany S-300. Ilustrační foto.
Systém protivzdušné obrany S-300. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Při pátečním útoku v Hamá přišlo o život nejméně pět lidí a sedm bylo zraněno. Oběti jsou z jednotky protivzdušné obrany, která na izraelská letadla vypálila několik střel, z nichž žádná stroje nezasáhla.

Kromě této jednotky ale palbu zahájily i baterie S-300 ve chvíli, kdy se izraelské stroje obracely zpět. Podle televize baterie obsluhují ruští vojáci a bez jejich souhlasu nemohou být střely použity. Radiolokátory, které jsou součástí systému, izraelská letadla nezachytily přesně, takže střely Izraelce neohrozily.

Izraelská média dnes uvádějí, že pokud se informace potvrdí, jde pro Izrael o znepokojivý vývoj v Sýrii. Izrael tam od začátku syrské války provedl několik set náletů hlavně na cíle spojené se zbraněmi určenými Íráncům a Hizballáhu.

Izraelská armáda informaci o použití ruského systému nekomentovala a podle televize není zřejmé, zda šlo o jednorázovou operaci, nebo o projev změny ruské pozice vůči Izraeli. Aniž se zmínil o pátečním incidentu, ministr obrany Benny Ganc v pondělí řekl, že se Izrael nenechá zastrašit a bude Íránu nadále bránit v dodávkách pokročilých zbraní do Sýrie.

Server The Times of Israel připomíná zhoršení rusko-izraelských vztahů kvůli Ukrajině. Izrael se původně snažil zůstat ke konfliktu nestranný, ale nedávno se začal vyjadřovat kriticky na adresu Ruska, když vycházely najevo krutosti páchané Rusy na Ukrajině. K napětí přispěly také antisemitské výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.

Izrael a Rusko před několika lety zavedly telefonickou linku, která má zamezit nechtěným střetům obou armád v Sýrii.

Vyděšený námořník popisuje za zvuku sirény situaci na potápějícím křižníku Moskva:

Odposlechnutá komunikace z potápějícího se křižníku Moskva | Video: Facebook / Operační velitelství Jih
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
Další zprávy