Tusk se chce sejít s prezidentem Dudou. Soudní reforma podle něj ohrozí postavení Polska v Evropě

ČTK ČTK
20. 7. 2017 16:46
Podle bývalého předsedy polské vlády Donalda Tuska Polsko reformou soudní moci ohrozilo své postavení na mezinárodním poli. Požádal proto o schůzku prezidenta Andrzeje Dudu, aby s ním následky reformy prodiskutoval. Také Evropská komise, které Tusk předsedá, by měla příští týden vydat v pořadí už třetí doporučení a také s Polskem zahájit řízení pro porušení unijního práva.
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Brusel - Předseda Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk ve čtvrtek v prohlášení varoval, že podřízení polských soudů politické moci výrazným způsobem ohrozí mezinárodní obraz země a přispěje k její marginalizaci v Evropě.

O schůzku proto požádal polského prezidenta Andrzeje Dudu, aby s ním o polské krizi a jejích vážných důsledcích pro mezinárodní postavení země diskutoval.

Tuskovo prohlášení se na webových stránkách rady objevilo jen krátce poté, co parlament ve Varšavě schválil kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu, přestože se jeho návrh stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise.

Ta kvůli snaze vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) změnit podobu polského soudního systému vede už od počátku roku 2016 s Varšavou zatím neúspěšný dialog o stavu právního státu v zemi.

Příští týden by měla - také vzhledem k poslednímu vývoji v Polsku - vydat v pořadí už třetí doporučení a také s Polskem zahájit řízení pro porušení unijního práva.

Polská strana zatím na snahy EU ale nijak zásadně nereagovala a podle místopředsedy komise Franse Timmermanse se tím tak výrazně přiblížila chvíle, kdy by mohly členské země EU rozhodnout o tom, že v Polsku je právní stát v systematickém ohrožení. To by byl první krok k případnému odebrání některých hlasovacích práv zemi.

Podle Tuskova názoru jsou stávající kroky polské vládní většiny popřením evropských hodnot a standardů a představují pro pověst Polska riziko. "Vrací nás - v politickém smyslu - v čase a prostoru: zpět a na východ," uvedl v prohlášení. Je si prý vědom, že polská hlava státu má na věc jiný pohled, ale ani rozdíly v názorech prý nejsou omluvou z povinnosti společně pracovat pro dobro a bezpečnost vlasti.

Tusk, kterého lídr PiS Jaroslaw Kacziński pokládá za svého osobního nepřítele, v prohlášení zdůraznil, že postup vládní strany jen dál zruinuje už tak poškozený obrat polské demokracie. "Je proto třeba najít řešení, které bude přijatelné pro Poláky, pro parlamentní většinu i opozici, pro prezidenta i pro Evropskou unii. Vím, že je to složité," uvedl stálý předseda vrcholných schůzek EU.

 

Právě se děje

Další zprávy