Tusk upřesnil vztahy s Británií po brexitu. Jedinou možností je dohoda o volném obchodu, řekl

ČTK ČTK
7. 3. 2018 14:35
Předseda Evropské rady připomněl, že britská premiérka Theresa Mayová minulý týden potvrdila, že Británie nechce setrvat v jednotném trhu ani v celní unii.
Předseda Evropské rady Donald Tusk.
Předseda Evropské rady Donald Tusk. | Foto: Reuters

Lucemburk - Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu v Lucemburku řekl, že jedinou možností, jak by po odchodu Británie z EU mohly vypadat obchodní vztahy společenství s Londýnem, je dohoda o volném obchodu. Tusk ale dal zároveň najevo, že budoucí dohoda vzájemný obchod neusnadní, ale bude tomu naopak.

"Kvůli brexitu se budeme navzájem vzdalovat," řekl Tusk na společné tiskové konferenci s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem. "Ve skutečnosti to bude první dohoda o volném obchodu v dějinách, která ekonomické svazky rozvolní, místo aby je utužila," dodal Tusk.

Budoucí obchodní uspořádání bude navíc podle něj "pro nás všechny dražší".

Tusk připomněl, že britská premiérka Theresa Mayová minulý týden potvrdila, že země nechce setrvat v jednotném trhu ani v celní unii. Jedinou možností je tak podle něj dohoda o volném obchodu, podobná té, jakou unie uzavřela s Kanadou.

Tusk v Lucemburku představil návrh textu, se kterým chce Brusel vstoupit do jednání o podobě budoucích vztahů s Británií, včetně těch obchodních. Tyto rozhovory dosud oficiálně nezačaly. Diskuse s Londýnem se zatím týkaly pouze přípravy "rozvodové" dohody, jejímiž stěžejními body jsou účet za brexit, práva občanů EU v Británii po brexitu a režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Text Tuskova návrhu musejí schválit na březnovém summitu EU v Bruselu představitelé sedmadvacítky. Až poté se z něj stane oficiální pozice EU.

 

Právě se děje

Další zprávy