Tusk učinil gesto. Koupí Kaczyńskému nové letadlo

Blahoslav Hruška
4. 12. 2008 9:45
Prezident uvízl v Mongolsku. A vláda slíbila rychlou koupi nových strojů
Donald Tusk
Donald Tusk | Foto: Ondřej Besperát

Varšava - Vztahy mezi polským premiérem Donaldem Tuskem a prezidentem Lechem Kaczyńským nejsou - jemně řečeno - ideální.

Rozhádanost obou politiků dokonce prosakuje i na mezinárodních fórech. Na posledních dvou summitech EU například vystupovaly dvě delegace - oficiální Tuskova a "pirátská" Kaczyńského.

To ale nevylučuje, aby tu a tam mezi nimi padlo gentlemanské gesto. Naposledy Tusk ve středu večer připustil, že vláda možná zkrátí výběrové řízení na nákup nové vládní letky. Rozhodnutí podle něj padne "v řádu týdnů".

Důvod? Kaczyńského totiž provázejí trable na jeho cestě po Asii.

Vládní Tu-154 mělo na letišti v Ulánbátáru poruchu ovládání klapek, a tak prezident odletěl do Japonska až po osmi hodinách, navíc strojem pronajatým od mongolských aerolinek.

V březnu 2006 české
V březnu 2006 české | Foto: Aktuálně.cz

A nedosti na tom. Jeho mise nebude úplná ani v Japonsku. Císař Akihito totiž onemocněl a zrušil veškerý svůj program.

Polsko není jedinou zemí, která se potýká s problémy vládní letky.

Také česká armáda, která zajišťuje přepravu ústavních činitelů, před časem nakoupila nové stroje. Jak prezident, tak premiér totiž v minulosti museli řadu cest zkrátit nebo přeložit kvůli technickým poruchám často zastaralých letounů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy