Tusk podal demisi, aby mohl být znovu premiérem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 11. 2011 13:55
Na ustavující schůzi Sejmu budou poslanci skládat přísahu pod křížem, Palikotovu hnutí navzdory
Polský Sejm.
Polský Sejm. | Foto: Reuters

Varšava - Ve Varšavě se poprvé od říjnových voleb sešel nový polský parlament.

Premiér Donald Tusk na ustavující schůzi podal demisi své středo-pravicové vlády, ale jen proto, aby o něco později převzal z rukou prezidenta Bronislawa Komorowského pověření k sestavení nového kabinetu.

Lídr Občanské platformy Tusk je prvním polským politikem po roce 1989, který bude funkci předsedy vlády zastávat dvě funkční období po sobě.

Jeho druhou vládu prezident jmenuje nejpozději 22. listopadu, začátkem prosince pak Tusk předstoupí před poslance s programovým prohlášením svého kabinetu.

Čerstvý vítr

Do poslaneckých lavic kromě zákonodárců zavedených stran usednou také poslanci zvolení za liberálně-populistické Palikotovo hnutí, které se ve volbách nečekaně stalo třetí nejsilnější formací na tamní politické scéně.

I když se to jejím poslancům nelíbí, složí slib v jednacím sále dolní komory parlamentu, kde stále visí kříž. Vedení Sejmu požadavek Palikotova hnutí, aby byl tento náboženský symbol odstraněn, doposud nesplnilo.

V prvním projevu k poslancům, do jejichž řad se po volbách zařadili i homosexuál a transsexuálka, prezident Komorowski řekl, že dlouhé období bez voleb, které má Polsko před sebou, je šancí na to, aby se polští politici nebránili dělat těžká rozhodnutí. Poláci k volebním urnám půjdou až v roce 2014, kdy se konají příští volby do Evropského parlamentu.

Komorowski vyzval poslance, aby podpořili reformy, které by pomohly Polsku vyhnout se hospodářské krizi. Polsko bylo v roce 2009 jedinou zemí Evropské unie, jejíž ekonomika se nepropadla do recese.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy