Když se po první koronavirové vlně začalo Chorvatsko otvírat zahraničním turistům, mnozí z nich toho využili a do oblíbené destinace zamířili. Mezi prvními přitom byli Češi, kteří například vykoupili v červenci vlakové spoje. Přijížděli ale také turisté z řady dalších zemí.
Teď se však začíná situace v Chorvatsku značně zhoršovat. "V uplynulých 24 hodinách přibylo 275 nových případů nákazy nemocí covid-19," avizuje na svém webu deník Večernji list. Nemocných s covidem-19 je v zemi 2203 lidí. Z toho 155 jich je v nemocnici a 12 je napojeno na ventilátor. Nemoci v zemi zatím podlehlo 171 lidí.
Pokud jde přitom o české turisty, nákaza koronavirem se za týden do středy 19. srpna prokázala u 35 Čechů, kteří pobývali v Chorvatsku.
Některé země tak začaly před cestou do Chorvatska varovat, ať už jde o Rakousko, Itálii či Slovinsko. Německá vláda varovala před cestou do některých částí Chorvatska.
Na hranicích se čeká až 12 hodin
Kvůli těmto hrozbám se překotně vracející turisté hromadí na chorvatsko-slovinské i slovinsko-rakouské hranici. V noci ze soboty na neděli čekali lidé při vjezdu do Rakouska na odbavení až deset hodin.
Průtahy ještě prodloužilo nařízení vídeňské vlády, podle něhož úřady musí zaznamenat osobní údaje všech přijíždějících, včetně těch, kteří Rakouskem pouze projíždějí. "Lidem ve vzniklé obří koloně docházela voda a neměli kam jít na toaletu," poznamenala rakouská tisková agentura APA.
I deset hodin se čekalo před vjezdem do tunelu Karavanky na dálnici A11. Na hraničním přechodu Loibl/Ljubelj na silnici B91 ze slovinské Lublaně do Klagenfurtu se před tunelem v noci čekalo až sedm hodin.
"V sobotu a v noci na dnešek potřebovali projet Rakouskem především němečtí a nizozemští turisté, kteří se vraceli z dovolené. Rakouská policie přijímala jejich stížnosti celou noc," informovala APA. Ráno se podle ní situace u tunelu Karavanky zlepšila, ale na přechodu Loibl/Ljubelj se stále čekalo několik hodin.
Chorvati, pro které představuje úprk turistů ekonomickou katastrofu, se zatím mohou radovat z přístupu českých úřadů. České ministerstvo zahraničí v neděli na svém takzvaném semaforu řadí Chorvatsko do "zelené skupiny". V ní jsou státy Evropské unie, kam je podle Černínského paláce z hlediska koronaviru cesta možná, a to bez omezení.
Také české ministerstvo zdravotnictví považuje podle svého webu Chorvatsko za bezpečnou zemi. S účinností od pondělí 24. srpna však bude ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy covid-19 vyřazeno Španělsko.