Turisté kvůli covidu hromadně opouštějí Chorvatsko, Česko ho dál považuje za bezpečné

ČTK Domácí ČTK, Domácí
23. 8. 2020 16:12
Velkou trpělivost musí prokázat lidé, kteří projíždějí chorvatsko-slovinskou hranici. Podle agentury APA lidé v neděli čekali na odbavení až dvanáct hodin. Důvodem je hromadný odjezd turistů z Chorvatska poté, co řada zemí vydala varování před cestou do této země kvůli prudkému nárůstu počtu případů koronavirové nákazy. České ministerstvo zdravotnictví dál označuje Chorvatsko za bezpečnou zemi.
Kolona aut na chorvatsko-slovinském hraničním přechodu Macelj (22. srpna 2020)
Kolona aut na chorvatsko-slovinském hraničním přechodu Macelj (22. srpna 2020) | Foto: ČTK

Když se po první koronavirové vlně začalo Chorvatsko otvírat zahraničním turistům, mnozí z nich toho využili a do oblíbené destinace zamířili. Mezi prvními přitom byli Češi, kteří například vykoupili v červenci vlakové spoje. Přijížděli ale také turisté z řady dalších zemí.

Teď se však začíná situace v Chorvatsku značně zhoršovat. "V uplynulých 24 hodinách přibylo 275 nových případů nákazy nemocí covid-19," avizuje na svém webu deník Večernji list. Nemocných s covidem-19 je v zemi 2203 lidí. Z toho 155 jich je v nemocnici a 12 je napojeno na ventilátor. Nemoci v zemi zatím podlehlo 171 lidí.

Pokud jde přitom o české turisty, nákaza koronavirem se za týden do středy 19. srpna prokázala u 35 Čechů, kteří pobývali v Chorvatsku.

Některé země tak začaly před cestou do Chorvatska varovat, ať už jde o Rakousko, Itálii či Slovinsko. Německá vláda varovala před cestou do některých částí Chorvatska.

Na hranicích se čeká až 12 hodin

Kvůli těmto hrozbám se překotně vracející turisté hromadí na chorvatsko-slovinské i slovinsko-rakouské hranici. V noci ze soboty na neděli čekali lidé při vjezdu do Rakouska na odbavení až deset hodin.

Průtahy ještě prodloužilo nařízení vídeňské vlády, podle něhož úřady musí zaznamenat osobní údaje všech přijíždějících, včetně těch, kteří Rakouskem pouze projíždějí. "Lidem ve vzniklé obří koloně docházela voda a neměli kam jít na toaletu," poznamenala rakouská tisková agentura APA.

I deset hodin se čekalo před vjezdem do tunelu Karavanky na dálnici A11. Na hraničním přechodu Loibl/Ljubelj na silnici B91 ze slovinské Lublaně do Klagenfurtu se před tunelem v noci čekalo až sedm hodin.

"V sobotu a v noci na dnešek potřebovali projet Rakouskem především němečtí a nizozemští turisté, kteří se vraceli z dovolené. Rakouská policie přijímala jejich stížnosti celou noc," informovala APA. Ráno se podle ní situace u tunelu Karavanky zlepšila, ale na přechodu Loibl/Ljubelj se stále čekalo několik hodin.

Chorvati, pro které představuje úprk turistů ekonomickou katastrofu, se zatím  mohou  radovat z přístupu českých úřadů. České ministerstvo zahraničí v neděli na svém takzvaném semaforu řadí Chorvatsko do "zelené skupiny". V ní jsou státy Evropské unie, kam je podle Černínského paláce z hlediska koronaviru cesta možná, a to bez omezení.

Také české ministerstvo zdravotnictví považuje podle svého webu Chorvatsko za bezpečnou zemi. S účinností od pondělí 24. srpna však bude ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy covid-19 vyřazeno Španělsko.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy