Turista šel naboso do buše, život mu zachránil nápis v písku

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 8. 2015 16:40
Hledat zkratku v australské buši není dobrý nápad. Třiašedesátiletý britský turista Geoff Keys se o tom přesvědčil na vlastní kůži. Život, který už visel na vlásku, mu zachránil až nápis v písku.
K vodopádu Keys nikdy nedošel.
K vodopádu Keys nikdy nedošel. | Foto: Thinkstock

Canberra - Jedno z nejhorších rozhodnutí života.

Tak hodnotí třiašedesátiletý britský turista Geoff Keys svou snahu zkrátit si cestu do kempu přes australskou buš. Málem ho totiž stála život.

Kritické chyby se Keys dopustil poté, co se snažil doplavat k nedalekému vodopádu.

Po téměř deseti kilometrech jej ale stále neviděl. Slunce už klesalo k obzoru, a tak se britský senior rozhodl co nejrychleji vrátit do tábora.

"A v tom okamžiku jsem učinil jedno z nejhloupějších rozhodnutí v životě," píše Brit na svém blogu.

Na co jsem to myslel

"Místo toho, abych se otočil a plaval zpátky proti proudu, jsem vlezl do buše. Na co jsem to jen myslel. Neměl jsem ani boty," sype si popel na hlavu.

"Byl jsem přesvědčený, že je cesta nedaleko a že chůze bude snazší než plavání. Už se stmívalo, orientoval jsem se podle zapadajícího slunce a měsíce a vydal se na sever, odkud jsem připlaval," píše Keys.

Bos, oblečen pouze do šortek, trička s krátkým rukávem a s kloboukem na hlavě se ale v husté buši národního parku Jardin rychle ztratil. Asi po dvou hodinách si uvědomil, že jde podél jiného potoka, než v kterém připlaval. To už ale bylo pozdě.

Pomozte 28/7

Po "nejpitomějším" rozhodnutí ale přišla i správná. A ta mu zachránila život. "Ve dvě ráno jsem si sedl a čekal na úsvit."

Keysovi přátelé zalarmovali záchranáře a brzy byly v okolí slyšet helikoptéry.

Brit sebral zbytky sil a vyryl do písku velký nápis "pomozte" a "28/7" i s šipkou, která směřovala k místu, kde našel dočasné útočiště.

Bez vody a jídla mu nezbývalo než čekat. Po dlouhých hodinách se jeden z pátracích vrtulníků konečně vydal jeho směrem a nápisu v písku si všiml.

Nerozumný výlet Geoffa Keyse tak má šťastný konec. "Cítím se hloupě, ale jsem šťastný. Mrzí mě, že jsem vystrašil rodinu a kamarády," řekl listu Mirror z nemocničního lůžka.

Na cestování podle svých slov nezanevře. Rád by se v dohledné době podíval do Asie, na Blízký východ a do Spojených států.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy