Turečtí vojenští velitelé kolektivně rezignovali

Reuters ČTK Reuters, ČTK
30. 7. 2011 0:25
Důvodem je zřejmě napětí mezi armádou a vládou premiéra Erdogana
Limuzína přiváží premiéra Recepa Tayyipa Erdogana na schůzku k situaci v armádě.
Limuzína přiváží premiéra Recepa Tayyipa Erdogana na schůzku k situaci v armádě. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecko má za sebou den, při němž se armáda ocitla na krátko bez nejvyššího velení.

Jak uvedla agentura Reuters, velitel tureckých ozbrojených sil Isik Kosaner podal v pátek demisi. A spolu s ním rezignovali také velitelé pozemních, vzdušných a námořních sil.

Oficiální důvod kolektivní demise nebyl zveřejněn, turecká média však poukazují na vyhrocení napětí mezi vojenským velením a vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana kvůli věznění mnoha vysokých vojenských činitelů obviněných ze zapojení do údajných plánů na státní převrat.

"Turecké ozbrojené síly budou pokračovat v plnění svých povinností v duchu jednoty", uvedl ve večerním prohlášení ministerský předseda Recep Erdogan.

Zároveň oznámil, že nově jmenovaný velitel pozemních sil generál Necdet Özel bude zástupcem náčelníka generálního štábu. Nejvyšší vojenská rada, která rozhodne o dalším povyšování důstojníků, podle Erdogana bude zasedat v pondělí.

Rezigance? Ne, výslužba

Televize CNN-Turk a agentura Anadolu upřesnily s odvoláním na úřad premiéra, že generálové nerezignovali, ale odešli do výslužby.

Novopečený velitel pozemních sil generál Necdet Özel.
Novopečený velitel pozemních sil generál Necdet Özel. | Foto: Reuters

Turecká armáda, kdysi nedotknutelná, se stala terčem mnoha kritik, mimo jiné kvůli údajnému spiknutí s cílem svrhnout vládu Recepa Tayyipa Erdogana, jehož Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) je podezřívána z tajného islamistického programu. Od roku 1960 turecká armáda svrhla čtyři vlády, mimo jiné v roce 1997 kabinet Neçmettina Erbakana, učitele současného premiéra.

Kvůli povyšování, o němž má rozhodnout nejvyšší vojenská rada, dnes jednal generál Kosaner s premiérem Erdoganem a prezidentem Abdullahem Gülem.

42 generálů ve vězení 

Ve vězeních je v současné době 42 generálů a téměř 200 dalších členů armády, kteří byli obviněni ze zapojení do různých spiknutí, jejichž cílem bylo svrhnout vládu AKP, jež je u moci od roku 2002.

Armáda si přeje, aby tito vojáci mohli být povýšeni, i když jsou ve vězení a čekají na ukončení procesu. Vláda ale chce, aby odešli do výslužby.

 

Právě se děje

Další zprávy