Kurdové v kleštích. Útok Turků na Sýrii vyhovuje Asadovi i Islámskému státu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 29. 8. 2016 19:25
"Vypadá to, že vlády v Moskvě, Ankaře a Damašku uzavřely určitou dohodu. Rusko a syrský prezident Bašár Asad souhlasí s tureckou operací, dokud bude omezená, a Erdogan se výměnou za možnost potlačit syrské Kurdy smíří se setrváním Asada ve funkci," soudí Joshua Landis, analytik serveru Syria Comment.
Turečtí vojáci v Sýrii.
Turečtí vojáci v Sýrii. | Foto: Reuters

Analýza – Spojenci proti spojencům. Alespoň z pohledu Spojených států to platí o invazi, kterou provedla do Sýrie turecká armáda.

Turci s tanky a letadly podporují Svobodnou syrskou armádu (FSA) a bojují nejen proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), ale především proti kurdským jednotkám. Jejich obrana se hroutí, FSA každý den získává několik vesnic.

Kurdové dosud byli pilířem americké strategie ve válce proti IS. USA jim dodávaly zbraně a poskytovaly jim při ofenzivách leteckou podporu. Zároveň je Turecko členem Severoatlantické aliance, a stále tedy oficiálně americkým spojencem.

Turečtí vojáci ostřelují pozice kurdských bojovníků na severu Sýrie a schyluje se k bitvě o město Manbidž. To dva roky ovládal Islámský stát, v létě ho po těžkých bojích vypudila vojenská koalice vedená Kurdy.

Pohár plný hořkosti

Teď turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby se Kurdové z města stáhli. Ankara nechce dovolit, aby na severu Sýrie ovládli rozsáhlé území a sami ho spravovali, protože se obává vlivu na svoji kurdskou menšinu.

Turecká armáda na jihovýchodě země válčí s ozbrojenci ze Strany kurdských pracujících (PKK), která má velmi dobré vztahy s vedením syrských Kurdů.

Podle agentury Reuters ale kurdské síly přesouvají k Manbidži posily. Míří tam konvoje se zbraněmi a municí. "Připravíme pro Turecko pohár plný hořkosti," uvedl na Twitteru mluvčí kurdských sil (Lidových obranných jednotek) Redur Xelil.

Americký viceprezident Joe Biden minulý týden v Ankaře řekl, že kurdské síly by měly uposlechnout přání Turecka a stáhnout se na východ od řeky Eufrat.

V pondělí americké ministerstvo obrany vydalo prohlášení o tom, že útoky na Kurdy jsou nepřijatelné a musejí přestat.

New York Times s odvoláním na své zdroje uvádějí, že syrští Kurdové se cítí zrazeni. Svedli řadu bitev s Islámským státem a teď musí ustupovat před Turky.

Zatímco IS sice při nynější turecké ofenzivě ztrácí pás území u hranic s Tureckem, Kurdové teď soustředí síly na obranu svého území a nebudou uvažovat o postupu například na metropoli IS Rakku.

Islámský stát v pondělí zaútočil na kurdské pozice jižně od Manbidže a dobyl dvě vesnice. Kurdové jsou tedy tísněni ze dvou stran.

Rusko proti turecké intervenci neprotestovalo. Podle analytika serveru Syria Comment Joshuy Landise dal Putin Erdoganovi s akcí souhlas, v opačném případě by turecký prezident vojska do Sýrie neposlal.

"Vypadá to, že vlády v Moskvě, Ankaře a Damašku uzavřely určitou dohodu. Rusko a syrský prezident Bašár Asad souhlasí s tureckou operací, dokud bude omezená, a Erdogan se výměnou za možnost potlačit syrské Kurdy smíří se setrváním Asada ve funkci," soudí Landis.

Považuje za velmi nepravděpodobné, že by Svobodná syrská armáda s tureckou podporou zaútočila také na Asadovy jednotky v okolí Aleppa.

Turecko požadovalo odchod Asada a syrským rebelům poskytovalo zbraně. Po schůzce Putina a Erdogana 9. srpna v Petrohradě ale Ankara s kritikou syrského režimu přestala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy