Turecký soud rozezlil Dánsko. Pustil údajného atentátníka

ČTK ČTK
22. 10. 2014 23:54
Basil Hassan je podezřelý, že se v únoru 2013 v Kodani pokusil zastřelit dánského kritika islámu Larse Hedegaarda.
Lars Hedegaard, dánský spisovatel a známý kritik islámu.
Lars Hedegaard, dánský spisovatel a známý kritik islámu. | Foto: Profimedia

Ankara / Kodaň - Turecký soud propustil na svobodu muže, kterého Dánsko považuje za hlavního podezřelého z loňského útoku na známého kritika islámu Larse Hedegaarda.

Turecké ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že Basil Hassan uspěl s odvoláním v procesu, v němž se rozhodovalo o jeho vydání dánské justici. Kodaň rozhodnutí tureckého soudu rozezlilo a dánští politici ostře kritizovali tureckou stranu, že jim o případu neposkytla potřebné informace.

Podle dánské policie je Hassan podezřelý, že se v únoru 2013 pokusil zastřelit historika Hedegaarda. Útočník tehdy zazvonil u dveří jeho bytu se zbraní v ruce, kulka ale cíl minula. Hassan pak ještě týž den odjel z Dánska a ukrýval se v Sýrii, nakonec byl ale zatčen v Turecku.

Dánsko tvrdí, že ho Ankara o průběhu Hassanova vydávacího procesu řádně neinformovala. Poté co se objevily původně nepotvrzené informace, že byl muž propuštěn na svobodu, dánská vláda vyslala minulý týden do Turecka zvláštní delegaci, která měla zjistit, jak se věci mají. Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová při té příležitosti řekla, že mlčení Ankary o tom, kde se podezřelý nachází, je "nepřijatelné".

Dánská média spekulovala, že Hassan byl součástí údajného "výměnného obchodu", v jehož rámci bylo v září propuštěno 46 tureckých rukojmí vězněných radikály z hnutí Islámský stát.

Dvaasedmdesátiletý Hedegaard je považován za kritika islámu a v minulosti otevřeně vyjádřil podporu dalším lidem s podobnými názory, mimo jiné švédskému karikaturistovi Larsi Vilksovi nebo nizozemskému kontroverznímu poslanci Geertu Wildersovi. Před třemi lety čelil obviněním z rasismu proti muslimům, soud ho ale osvobodil.

Dánsko je na útoky proti kritikům islámu citlivé kvůli několika incidentům z minulosti. V roce 2010 plánovala skupina mužů krvavý útok na redakci deníku Jyllands-Posten. Čin měl být odplatou za sporné karikatury muslimského proroka Mohameda. Za karikatury proroka Mohameda s bombou na hlavě málem zaplatil životem kreslíř Kurt Westergaard, jehož obrázky otiskl právě Jyllands-Posten. Od roku 2005 žije Westergaard pod trvalou ochranou.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy