Turecký soud poslal útočníka z nočního klubu na doživotí. Postřílel 39 lidí

ČTK ČTK
7. 9. 2020 20:44
Turecký soud odsoudil k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění Uzbeka, který při teroristickém útoku v roce 2017 postřílel v istanbulském nočním klubu 39 lidí. Informovala o tom agentura AP. Abdulgadir Mašaripov dostal 40 doživotních trestů za 39 vražd a pokus svrhnout ústavní pořádek, dalších 1368 let vězení mu soud vyměřil za 79 pokusů o vraždu.
Teroristický útok v Istanbulu v roce 2017
Teroristický útok v Istanbulu v roce 2017 | Foto: Reuters

Mašaripov se nejprve k činu přiznal, ale později obvinění odmítl a žádal, aby ho soud zprostil viny. Podle AP tvrdil, že jeho doznání si vyšetřovatelé vynutili "nátlakem a mučením". Očekává se proto, že se proti rozsudku odvolá.

Mašaripov zaútočil na luxusní klub Reina během silvestrovských oslav - v časných ranních hodinách 1. ledna 2017. Během asi sedmi minut vystřílel v klubu šest zásobníků a vypálil 180 střel.

Masakr nepřežilo 39 lidí, většina z nich byli turisté z blízkovýchodních zemí. Dalších téměř osm desítek lidí bylo zraněno. Teroristovi se podařilo v nastalém zmatku uniknout a policie jej dopadla o dva týdny později. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy