reklama
 
 

Turecký soud poslal na doživotí šest novinářů, při pokusu o puč kritizovali Erdogana

2. 10. 2018 21:42
Novináři podle tureckého tribunálu pomáhali strůjcům nezdařeného vojenského puče v létě 2016. Rozsudek vyvolává další pochyby o svobodě slova v zemi.

Ankara - Turecký tribunál dnes odsoudil k doživotnímu trestu vězení bez možnosti odvolání prominentního novináře Ahmeta Altana a jeho pět kolegů, informovala turecká státní agentura Anadolu. Soud potvrdil rozsudek soudu nižší instance z února. Odsouzení podle soudu pomáhali strůjcům nezdařeného vojenského puče v červenci 2016.

Ahmet Altan, jeho bratr Mehmet a další čtyři novináři byli už dříve odsouzeni k doživotí za údajné napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého turecká vláda označuje za hlavního strůjce nepodařeného puče.

Soud s Altanem znásobuje pochyby o stavu lidských práv a svobody tisku po neúspěšném převratu a také obavy z toho, že turecké soudnictví podléhá vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala agentura Reuters.

Ahmet Altan byl odsouzen za komentář, který pronesl několik dní před pučem v televizi. "Ať už k vojenským pučům v Turecku vedlo cokoli, Erdogan vede zemi stejnou cestou," řekl. Jeho bratr Mehmet se ve stejném pořadu zase zmínil o "paralelní struktuře" uvnitř kabinetu, která ostře sleduje vývoj, a nakonec zasáhne, napsala Anadolu. Podle prokuratury se jednalo o kódované zprávy gülenistům.

V reakci na puč bylo v Turecku podle OSN zadrženo kolem 160.000 lidí a zhruba stejný počet státních zaměstnanců přišel o práci. Ze zadržených bylo 77.000 lidí formálně obviněno a během soudu zůstávají ve vazbě, informovalo turecké ministerstvo vnitra. Činnost bylo nuceno ukončit kolem 180 médií a organizace Reportéři bez hranic (RSF) Turecko označuje za "největší vězení profesionálních novinářů".

Západní spojenci Turecka čistky po neúspěšném převratu kritizují. Kritici tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana tvrdí, že nezdařený puč užívá jako záminku k potlačení opozice. Turecko se hájí tím, že jde o nezbytná bezpečnostní opatření.

Erdogan dal lidem chléb, ale vzal jim svobodu, Turecko už není parlamentní demokracie, ale centrálně řízený systém, říká novinář | Video: DVTV, Daniela Drtinová |  11:14

autor: ČTK | 2. 10. 2018 21:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama