Turecký soud poslal na doživotí šest novinářů, při pokusu o puč kritizovali Erdogana

ČTK ČTK
2. 10. 2018 21:42
Novináři podle tureckého tribunálu pomáhali strůjcům nezdařeného vojenského puče v létě 2016. Rozsudek vyvolává další pochyby o svobodě slova v zemi.
Silueta muže před tureckou vlajkou na letišti v Istanbulu
Silueta muže před tureckou vlajkou na letišti v Istanbulu | Foto: Reuters

Ankara - Turecký tribunál dnes odsoudil k doživotnímu trestu vězení bez možnosti odvolání prominentního novináře Ahmeta Altana a jeho pět kolegů, informovala turecká státní agentura Anadolu. Soud potvrdil rozsudek soudu nižší instance z února. Odsouzení podle soudu pomáhali strůjcům nezdařeného vojenského puče v červenci 2016.

Ahmet Altan, jeho bratr Mehmet a další čtyři novináři byli už dříve odsouzeni k doživotí za údajné napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého turecká vláda označuje za hlavního strůjce nepodařeného puče.

Soud s Altanem znásobuje pochyby o stavu lidských práv a svobody tisku po neúspěšném převratu a také obavy z toho, že turecké soudnictví podléhá vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala agentura Reuters.

Ahmet Altan byl odsouzen za komentář, který pronesl několik dní před pučem v televizi. "Ať už k vojenským pučům v Turecku vedlo cokoli, Erdogan vede zemi stejnou cestou," řekl. Jeho bratr Mehmet se ve stejném pořadu zase zmínil o "paralelní struktuře" uvnitř kabinetu, která ostře sleduje vývoj, a nakonec zasáhne, napsala Anadolu. Podle prokuratury se jednalo o kódované zprávy gülenistům.

V reakci na puč bylo v Turecku podle OSN zadrženo kolem 160.000 lidí a zhruba stejný počet státních zaměstnanců přišel o práci. Ze zadržených bylo 77.000 lidí formálně obviněno a během soudu zůstávají ve vazbě, informovalo turecké ministerstvo vnitra. Činnost bylo nuceno ukončit kolem 180 médií a organizace Reportéři bez hranic (RSF) Turecko označuje za "největší vězení profesionálních novinářů".

Západní spojenci Turecka čistky po neúspěšném převratu kritizují. Kritici tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana tvrdí, že nezdařený puč užívá jako záminku k potlačení opozice. Turecko se hájí tím, že jde o nezbytná bezpečnostní opatření.

Erdogan dal lidem chléb, ale vzal jim svobodu, Turecko už není parlamentní demokracie, ale centrálně řízený systém, říká novinář | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy