Turecký režim před výročím puče opět propouštěl. O práci přišly tisíce policistů, vojáků i učitelů

ČTK ČTK
14. 7. 2017 21:32
Další tisíce policistů, vojáků, úředníků a učitelů byly v pátek propuštěny v Turecku v reakci na loňský pokus o převrat, od něhož v sobotu uplyne přesně rok. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na vládní dekret. Turecká vláda tyto osoby viní z napojení na údajného osnovatele převratu, duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a v Turecku má řadu příznivců. Podle AFP se dnešní počet propuštěných vyšplhal na více než 7300; přes třetinu tvořili policisté. Od loňského července turecký režim pozatýkal kvůli údajným vazbám na Gülenovo hnutí na 50 000 lidí a z práce propustil přes 150 000 osob, včetně soudců, policistů či učitelů. Vláda rovněž zkonfiskovala na tisícovku firem.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy