Turecký režim před výročím puče opět propouštěl. O práci přišly tisíce policistů, vojáků i učitelů

ČTK ČTK
14. 7. 2017 21:32
Další tisíce policistů, vojáků, úředníků a učitelů byly v pátek propuštěny v Turecku v reakci na loňský pokus o převrat, od něhož v sobotu uplyne přesně rok. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na vládní dekret. Turecká vláda tyto osoby viní z napojení na údajného osnovatele převratu, duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a v Turecku má řadu příznivců. Podle AFP se dnešní počet propuštěných vyšplhal na více než 7300; přes třetinu tvořili policisté. Od loňského července turecký režim pozatýkal kvůli údajným vazbám na Gülenovo hnutí na 50 000 lidí a z práce propustil přes 150 000 osob, včetně soudců, policistů či učitelů. Vláda rovněž zkonfiskovala na tisícovku firem.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy