Turecko na několik hodin zablokovalo Twitter a Youtube

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2015 18:12
Tamní úřady tak reagovaly na situaci, kdy byly na sociálních sítích zveřejněny fotografie prokurátora zajatého levicovými extremisty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Ankara - Turecké úřady po rozhodnutí soudu zablokovaly přístup k internetové sociální sítí Twitter a Facebook a k serveru YouTube, protože se na nich dříve objevily fotografie prokurátora zajatého levicovými extremisty.

Podle agentury Reuters Turecko tak reagovalo na odmítnutí operátorů kontroverzní snímky odstranit. Twitter se ale nakonec požadavku podřídil a turecké úřady jeho provoz opět obnovují.

Státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze zajali dva ozbrojení členové zakázané marxistické Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C) 31. března. Poté ho několik hodin drželi jako rukojmí v budově istanbulského soudu, než je policie při záchranné akci zastřelila. Kiraz byl smrtelně zraněn a zemřel po převozu do nemocnice.

Turecký telekomunikační úřad (TIB) naposledy masivně blokoval sociální sítě před rokem, krátce před konáním komunálních voleb. Tehdy byla internetová cenzura zavedena na popud vlády, která tvrdila, že prostřednictvím sociálních sítí se na veřejnost dostávají nelegální nahrávky zpochybňující bezúhonnost čelních představitelů státu. Soudy ale později blokování internetu zrušily s odkazem na ústavní právo svobody projevu.

 

Právě se děje

Další zprávy